Uczniowie wciąż pomagają

Klaudia Cwołek

publikacja 19.09.2013 22:00

Szkolne Koło Caritas w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach świętowało 10 lat.

Uczniowie wciąż pomagają Spotkanie z okazji 10 lat działalności Szkolnego Koła Caritas w LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach Robert Kufel

– Działalność Szkolnego Koła Caritas jest imponująca. Na przestrzeni 10 lat zaangażowanych było w nim 160 osób, obecnie jest ich ponad trzydzieści. Jest to przede wszystkim formacja postawy, o której mówił Jan Paweł II, zachęcając do kształtowania wyobraźni miłosierdzia. Chcielibyśmy, żeby takie szkolne koła powstawały w każdej szkole na terenie każdej parafii, na wszystkich poziomach nauczania – mówi ks. Jan Łojczyk, wicedyrektor Caritas gliwickiej, który był gościem uroczystości.

Podczas spotkania w auli szkoły zaprezentowana została działalność koła, swoimi wspomnieniami dzielili się też absolwenci. W części artystycznej odbyły się występy solowe uczniów, którzy grali na skrzypcach, saksofonie i flecie z towarzyszeniem gitary. Muzyka przeplatana była recytacjami tekstów, m.in. Jana Pawła II, ks. Jerzego Szymika i św. siostry Faustyny.   

SKC w LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach podejmuje różne działania, w zależności od potrzeb i swoich możliwości. Co roku z okazji Dnia Matki organizuje akcję charytatywną, której towarzyszy kiermasz. Uzyskany wtedy dochód zasila prowadzony przez Caritas program „Skrzydła”, polegający na pomocy uczniom z ubogich rodzin. Koło pomaga też w zbiórce żywności przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą w parafii w Tarnowskich Górach Opatowicach. W zeszłym roku szkolnym duża grupa wolontariuszy angażowała się w świetlicy środowiskowej dla dzieci niepełnosprawnych, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Serdeczni”.  

– Dla mnie działalność koła to piękne spotkanie z młodymi ludźmi, którzy mają zapał i chęć do pracy z innymi. To bycie z nimi mnie motywuje i dla nich na pewno też jest ważne – mówi Hanna Trykowska, nauczyciel języka polskiego, która jest opiekunem koła od jego powstania.  

Oprócz członków koło ma także swoich sympatyków, którzy włączają się w pomoc przy różnych okazjach. W ciągu 10 lat działalności doliczono się 60 takich osób.

O tym, jak założyć Szkolne Koło Caritas, można przeczytać na stronie caritas.gliwice.pl