Święte bukiety - kwiaty Maryi

Klaudia Cwołek

publikacja 10.08.2013 17:27

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu dzieci poznawały zioła i uczyły się pleść świąteczne wianki.

Święte bukiety - kwiaty Maryi Urszula Batko z Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu podczas zajęć z plecenia wianków Klaudia Cwołek /GN

Zajęcia zorganizowano z okazji zbliżającej się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czczonej także jako Matka Boska Zielna. „Święte bukiety – kwiaty Maryi” to zajęcia, które prowadziły Urszula Batko, Małgorzata Kłych z Działu Etnografii oraz Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Zanim dzieci przystąpiły do plecenia wianków, Urszula Batko opowiadała im o tradycji, związanej z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny i przeznaczeniu poszczególnych ziół. Poznawały więc lecznicze właściwości dziurawca, zwanego krewką Matki Bożej, dziewanny – warkocza Matki Bożej, lipy, macierzanki i innych. 

– Nauczyłam się pleść wianki od babci, która pokazywała mi różne zioła i mówiła, do czego są stosowane. To jest taka fajna zabawa. Można przejść się na spacer, żeby pokazać dzieciom rośliny, które mogą leczyć. Odchodzi się od tego zwyczaju, ale dużo osób do niego wraca, ponieważ wiadomo, że natura jednak jest lepszym wyjściem niż chemia – mówi Urszula Batki z działu etnografii muzeum.

Zajęcia wkomponowały się w trwającą wystawę „Najświętsza Panienka w sztuce ludowej”.  Prezentuje ona kolekcję wizerunków Matki Boskiej z Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gromadzoną od połowy XX w. do pocz. XXI w. Można ją zwiedzać jeszcze do 15 września.