Oto Człowiek – spojrzenie na krzyż

Mira Fiutak

publikacja 10.03.2013 20:18

Inspiracją był wizerunek Chrystusa. Przez przetworzenie w sposób intelektualny, artystyczny i duchowy dochodzimy do pewnej syntezy znaku – powiedział prof. Werner Lubos podczas wernisażu wystawy fotografii Romana Konzala.

Na wernisażu wystawy Na wernisażu wystawy
Ks. Rafał Wyleżoł, ks. Jan Rosiek, prof. Werner Lubos i autor zdjęć Roman Konzal
Marek Tomasiak

Wystawa prezentowana jest w Starym Opactwie w Rudach. Została zatytułowana „Ecce Homo” i pokazane zostały na niej fotografie krzyży. – Tytułem chciałem nawiązać do rzeźby Ecce Homo, która od ubiegłego roku znajduje się tutaj, a która zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. To przedstawienie Chrystusa stojącego przed Piłatem i słowa: „Oto Człowiek” – wyjaśnił Roman Konzal, mówiąc o rzeźbie z początku XVI wieku, która wystawiona jest w części muzealnej Starego Opactwa.

Fotografie na wystawie przedstawiają krzyże. Jak zauważa Roman Konzal, często przechodzimy, nie zauważając ich, nie szukając odpowiedniego miejsca czy właściwego kąta, pod którym należy na nie spojrzeć. Następnie obrazy zostały przetworzone, ale jak podkreśla autor, nie są fotomontażem. Wystawa prezentowana jest w sali kolumnowej.

– W kontekście tej historycznej architektury widzimy wyraz sztuki współczesnej.  Proszę zobaczyć, jak środki współczesnego wyrazu artystycznego konweniują z tym, co jest sprzed wielu wieków – podkreślił w czasie wernisażu prof. Werner Lubos. – Inspiracją był tu zobaczony wizerunek Chrystusa, poddany działaniu czasu, ale przetworzony przez interpretację i wrażliwość autora daje zupełnie nową jakość artystyczną. I tak od oglądu bezpośredniego przez to przetworzenie w sposób intelektualny, artystyczny i duchowy dochodzimy do pewnej syntezy znaku. Chciałoby się, żeby we współczesnych kościołach tego typu prace były nie tylko oglądane, ale też przeżywane i przemodlone – stwierdził prof. Lubos, zaznaczając, że mamy też dodatkowe odniesienia związane z przeżywanym okresem liturgicznym w Kościele i szczególnym czasem rozpoczynającego się właśnie w Rzymie konklawe.

– Ta wystawa inspiruje do refleksji, dlatego chcieliśmy ją pokazać w Wielkim Poście. Te przedstawienia krzyży fotografowane w różnych miejscach, w różnych sytuacjach, pokazane tutaj zyskują szczególny wyraz. Bo dla ojców cystersów, którzy byli tu gospodarzami prawie 500 lat, dwa tematy były bardzo ważne – kult Matki Bożej i Męka Pańska – zauważył ks. Jan Rosiek, dyrektor Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w. Obecny na wernisażu bp Jan Wieczorek przypomniał krotko współczesną historię tego miejsca, które zostało podniesione z ruiny i dziś służy między innymi takim wydarzeniom artystycznym.