Ale jajo!

xpł

publikacja 16.02.2013 12:55

Aż 260 jaj, 52 uczestników, 17 debiutantów. Tak było rok temu. Wkrótce będzie można zgłosić swój udział w XXIV edycji Konkursu Górnośląskich Kroszonek.

Ale jajo! Teresa Drapała spod Darłowa poprowadziła warsztaty zdobienia jaj podczas ubiegłorocznej gali wręczenia nagród XXIII Konkursu Górnośląskich Kroszonek Ks. Paweł Łazarski/GN

Podczas ubiegłorocznej gali wręczenia nagród autorom najładniejszych jaj duże zainteresowanie uczestników wzbudziły warsztaty zdobienia, które poprowadziła Teresa Drapała spod Darłowa. Laureatka I nagrody w technice malowania woskiem oraz nagrody specjalnej Marszałka Województwa Śląskiego jest z wykształcenia matematykiem. Zdradziła adeptom malowania jaj swój sekret na końcowy efekt, jakim jest dbanie o utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury wosku i jaj.

– Najbardziej lubię malować oczkiem od igły – wyjawiła pani Teresa. O początkach swojej fascynacji sztuką zdobienia jaj mówi krótko: – Szpilkę i wosk dostałam od mamy z poleceniem: „Masz, maluj!”. Zdaniem pani Teresy zdobienie jaj wielkanocnych można nawet traktować jako sposób na odreagowanie stresu.

Leszek Jęczmyk z Bogucic, Ślązak Roku 2006, otrzymał w ubiegłym roku nagrodę specjalną Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów za całokształt oraz za upowszechnianie zdobienia jaj wielkanocnych. – Połknąłem tego bakcyla w wieku 6 lat, a zainspirowała mnie mama opowiadająca, że coś takiego widziała – wspominał. Na zrobienie z jaja dzieła sztuki potrzebuje co najmniej 6 godzin pracy.–- A na takie konkursowe, dopieszczone to nawet 10 – zaznaczył. Kroszonki wykonuje w technice rytowniczej własnoręcznie przygotowanym rysikiem, którym jest igła wbita w patyk obrobiony pilnikiem i papierem ściernym. – Uszko ułamuje się kleszczami i ostrzy na osełce, dzięki czemu powstaje coś w rodzaju ołówka – powiedział laureat.

Aby wziąć udział w konkursie "Górnośląskie Kroszonki 2013", należy dostarczyć 5 sztuk zdobionych jajek wielkanocnych. Przyjmowane będą tylko prace wykonane z naturalnych jajek. Konkurs skierowany jest do dorosłych mieszkańców województwa śląskiego. Prace należy składać w Dziale Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 1 do 4 marca. Dzieła oceniane będą w czterech kategoriach – według technik wykonania: wykonane techniką rytowniczą (drapane), wykonane techniką batikową (pisane woskiem), wykonane innymi tradycyjnymi technikami (np. oklejane), wykonane nowatorskimi technikami zdobienia. Głównymi kryteriami oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne. W przypadku trzech pierwszych technik jury będzie brało pod uwagę zachowanie tradycyjnych technik i wzorów zdobienia. Za najlepsze prace konkursowe przyznane zostaną nagrody finansowe. Jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia w zależności od liczby i poziomu artystycznego prac.

Otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi  w sobotę 16 marca o 10.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa trwać będzie do 14 kwietnia.