Dziękujemy umarłym

Szymon Zmarlicki

publikacja 04.11.2012 21:00

Różańcem i Mszą św. w kościele Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach rozpoczął się tydzień modlitw za zmarłych podopiecznych Hospicjum Królowej Pokoju.

Dziękujemy umarłym Modlitwa za zmarłych w kościele kamilianów w Tarnowskich Górach Szymon Zmarlicki

Dziesiątki różańca wierni odmawiali za dusze tych, którzy przed śmiercią byli pod opieką tarnogórskiego hospicjum, za chorych ze szpitala św. Kamila oraz za ich rodziny. W ich intencji odprawiona była też Msza św. Przed homilią przy rzewnych dźwiękach skrzypiec delegacja przedstawicieli hospicjum odczytała nazwiska zmarłych podopiecznych i wolontariuszy placówki. Wspomnienie poprzedziła recytacja wiersza ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się”.

– Spotykamy się w świątyni Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, której nazwa nie pasuje do scenerii czasu niedawnej uroczystości Wszystkich Świętych i zaduszek, ale zwraca naszą uwagę na bezbronną niewinność – powiedział podczas kazania o. Mariusz Bardynga, kamilianin, który poprzez wolontariat jest szczególnie związany z Hospicjum Królowej Pokoju. Przywołał też słowa filozofa Heraklita, który podkreślał, że życie jest ciągłą zmianą – „ciągłym rodzeniem się i śmiercią”. Kończąc, w inwokacyjnej modlitwie zwrócił się do zmarłych. – Dziękujemy za dar życia, za dar cierpienia, za dar współpracy i za dar wspólnej drogi. Dziękujemy wam, którzyście odeszli, którzy nas dzisiaj budzicie do refleksji. A ty, Panie, daj im wieczny odpoczynek.

O. Daniel Czasz, który przewodniczył Eucharystii, cieszy się, że jak co roku pojawia się inicjatywa Zaduszek Hospicyjnych. – To tradycja, która w naszej parafii utrzymuje się już od wielu lat – mówi. W oprawę muzyczną nabożeństwa i liturgii włączył się Chór Kolejarz. Wykonując m.in. „Bogurodzicę”, po raz kolejny uświetniał podobne uroczystości.