Pomysł szkoły w Lublińcu

Mira Fiutak

publikacja 19.09.2012 12:30

Historyczne pamiątki zebrane przez szkołę są do obejrzenia nie tylko w przeszklonych gablotach izby tradycji, ale również na monitorze komputera.

Pomysł szkoły w Lublińcu Materiały prezentowane w internetowym muzeum zostały pogrupowane w kilka zbiorów Mira Fiutak/GN

Uczniowie razem z nauczycielami Zespołu Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu stworzyli Muzeum Internetowe Pamiątek Historycznych. Projekt ten, który ruszył wraz z początkiem roku szkolnego, ma udostępnić eksponaty zgromadzone w ich izbie tradycji i archiwum. Przygotowany został na obchodzone właśnie 90-lecie szkoły. Wśród zebranych pamiątek można znaleźć zdjęcia, pocztówki, dokumenty oraz różne eksponaty związane z historią szkoły i Lublińca.

Większa część zbiorów pochodzi z okresu międzywojennego oraz dotyczy historii II wojny światowej. Znajduje się wśród nich m. in. unikalny zbiór korespondencji jenieckiej z lat 1939–1944, prasa z XIX i początków XX wieku, pamiątki z okresu powstań śląskich, stare banknoty, papiery wartościowe. – Szczególnie cenna jest ta korespondencja jeniecka oraz zdjęcia z okresu międzywojennego, ponieważ w czasie wojny archiwum szkolne zostało zniszczone i ten okres wcześniejszy odtwarzaliśmy zupełnie od zera. Pamiątki historyczne pozyskiwaliśmy bezpośrednio od bohaterów wydarzeń, przede wszystkim w latach 80. kontaktowaliśmy się z żołnierzami oraz powstańcami i w dużej części zebrane materiały są właśnie darem od nich – mówi dr Sebastian Ziółek, nauczyciel historii.

Zbiory postanowili zaprezentować w Internecie, żeby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i dać możliwość dokładnego przyjrzenia się eksponatom. Opracowaniem szkolnego muzeum internetowego zajmują się dwa zespoły uczniów z nauczycielami – Sebastianem Ziółkiem jeśli chodzi o przygotowanie materiałów i Adamem Strzelczykiem jeśli chodzi o przygotowanie samej strony internetowej. Muzeum będzie stale rozbudowywane i na stronie internetowej będą pojawiać się kolejne eksponaty. Można je oglądać na: http://www.muzeum.mickiewicz.net.pl/muzeum/