- Nasza orkiestra ciągle pozostaje przede wszystkim zwykłą orkiestrą parafialną, której zadaniem jest uświetnianie wielu uroczystości religijnych - mówi Olek König, dyrygent od 2009 roku.
Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta powstała w Tarnowskich Górach i w tym roku obchodzi 75-lecie działalności, choć może działała już wcześniej. Jednak pierwszy zapisek w księdze parafialnej pochodzi z 1950 roku, gdy odnotowano udział orkiestry w oprawie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jej założycielem i kapelmistrzem był Paweł Cot.
- Nasza orkiestra ciągle pozostaje przede wszystkim zwykłą orkiestrą parafialną, której zadaniem jest uświetnianie wielu uroczystości religijnych. Działamy w parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, która ma dwa kościoły - nowy i stary, przyszpitalny, św. Jana Chrzciciela i św. Kamila. W przestrzeni kościelnej gramy utwory sakralne w dobrych opracowaniach, wykonujemy np. cztery pieśni o św. Kamilu, które niełatwo gdzie indziej usłyszeć. Naszą rolą jest wspomaganie śpiewu wiernych, więc podczas liturgii nie popisujemy się. Ale zdarza nam się czasami zagrać intradę czy jakiś reprezentacyjny utwór. Natomiast przed czy po Mszach Świętych dajemy upust naszym możliwościom i pozwalamy sobie na małe koncerty - opowiada dyrygent.
Aleksander König do zespołu dołączył po przeprowadzce do Tarnowskich Gór w wieku 18 lat. Z czasem dyrygent Bronisław Golek, bardzo znacząca postać, podzielił się z nim ambicją stworzenia dużej orkiestry z wielkim rozmachem.
Orkiestra z kilkunastoosobowego składu z lat 2008-2009 rozrosła się do ponad siedemdziesięcioosobowego obecnie. To w międzyczasie wymusiło założenie stowarzyszenia, które z kolei poszerzyło możliwości działania poza ramami parafii. Podejmując się wykonywań komercyjnych i pozyskując mecenasów, orkiestra wypracowała stałe cykle koncertowe, znane w Tarnowskich Górach i okolicy. A. König założył ponadto dziecięco-młodzieżową orkiestrę dętą „Mali Kamilianie”, która zakończyła trzeci rok szkolny. Obecnie trwa nabór na kolejny, mogą zgłaszać się chętni do 18. roku życia.
W pierwszą sobotę lipca orkiestra kamiliańska brała udział w III Festiwalu Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych w ramach Festiwalu Artystycznego "Urodziny Billy'ego Wildera" w Suchej Beskidzkiej. Wśród 13 orkiestr na wyjątkowo wysokim i wyrównanym poziomie, zajęła drugie miejsce. Muzycy wykonali dwa utwory filmowe: "Children of Sanchez", "Charles Chaplin" oraz utwór tarnogórskiego kompozytora Józefa Szweda - "Radosne Trąbki". Wszystkie te utwory będzie można usłyszeć 23 sierpnia podczas VI Tarnogórskiej Nocy Muzycznej na Osadzie Jana. Wraz z orkiestrą do Suchej Beskidzkiej pojechali Mali Kamilianie, którzy dali koncert promocyjny w przerwie festiwalu, także nagrodzony dużym aplauzem.
Więcej o Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestrze Dętej w Gościu Gliwickim na niedzielę 13 lipca.