Dzięki współpracy Bytomskich Mieszkań i Fundacji Habitat for Humanity Poland, do odnowionego budynku w ścisłym centrum miasta wkrótce wprowadzą się nowi lokatorzy.
Zakończył się remont pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku kamienicy przy ul. Piekarskiej 40. W 2022 roku budynek przeszedł kompleksową termomodernizację, którą zrealizowały Bytomskie Mieszkania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Teraz remont wnętrz zrealizowała Fundacja Habitat for Humanity Poland przy wsparciu międzynarodowej ekipy wolontariuszy.
To organizacja, która działa w ponad 70 krajach i koncentruje się na poprawie sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w trudnych warunkach m.in. poprzez swoje programy remontowe, budowlane oraz inicjatywy z zakresu rzecznictwa publicznego. Uroczyste oddanie do użytku zrewitalizowanej kamienicy było okazją do zainaugurowania jej kampanii „Pustostany na Domy. Dość kryzysu mieszkaniowego”.
- Od początku gorąco kibicowaliśmy goszczącym w Bytomiu wolontariuszom z USA i Wielkiej Brytanii, którzy zaangażowali się w ten projekt. Efekty ich prac są zaskakujące i cieszę się, że udało nam się wspólnymi siłami sfinalizować tę ważną inicjatywę. Współpraca z Habitat for Humanity Poland to jedna z ciekawszych form realizacji inwestycji mieszkaniowych w naszym mieście - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
W ramach prac przeprowadzonych przez Fundację Habitat for Humanity Poland, wyremontowana została klatka schodowa oraz mieszkania, w których wykonane zostały nowe podłogi z płytek i paneli, wymienione drzwi oraz instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna, a także wydzielone łazienki. Wyremontowane zostały też piwnice. Całkowity koszt prac remontowych to około 1 mln zł, które w całości pokryła fundacja.
- Dzięki tej inwestycji do komunalnego zasobu gminy trafiły cztery mieszkania, w których swój nowy dom stworzą mieszkańcy oczekujący na lokale komunalne - mówi Barbara Rak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.
- Ten projekt został sfinansowany ze środków rządu szwajcarskiego, który w ten sposób chce niwelować różnice społeczne w krajach Europy Środkowej. To nowe mieszkania i nowe życie dla mieszkańców. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być, bo ten projekt jest dowodem na świetną współpracę międzysektorową i dowodem na to, że samorząd lokalny oraz organizacje trzeciego sektora mogą osiągać wspaniałe cele - podkreśla Marc Bruchez, zastępca ambasadora Szwajcarii w Polsce.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Rapid Response Fund (RRF) oraz partnerów biznesowych m.in. firmy Saint Gobain, a także dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.
Działania te są przykładem współpracy samorządu i organizacji pozarządowej wspieranej finansowaniem wielosektorowym. A także rozwiązania, które Habitat proponuje wprowadzić na skalę ogólnokrajową, aby zmieniać niszczejące pustostany w brakujące mieszkania dla potrzebujących. Z danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wynika, że jest ich w Polsce nawet aż 1,8 mln.
- Musimy odwrócić ten bieg rzeczy i zamienić niszczejące pustostany w brakujące mieszkania, przede wszystkim dla tych najbardziej potrzebujących - podkreśla Mateusz Piegza, dyrektor ds. Rozwoju i Innowacji Fundacji Habitat for Humanity Poland.
- Kryzys mieszkaniowy w Polsce sam się nie rozwiąże. Potrzeba szerokiej mobilizacji społecznej. Dlatego Habitat Poland uruchamia ogólnopolską kampanię „Pustostany na Domy”. Zbieramy podpisy pod petycją do rządu, apelując o pilne zajęcie się sytuacją mieszkaniową w Polsce i o zwiększone alokacje na remonty pustostanów, np. takich, jak kamienica w Bytomiu. Chcemy, aby Polska zaczęła masowo remontować, zamiast marnować, z pożytkiem dla ludzi i klimatu - wyjaśnia Justyna Nakielska, ekspertka ds. rzecznictwa w Habitat Poland.
Fundacja Habitat for Humanity Poland działa na rzecz poprawy sytuacji mieszkaniowej w Polsce od ponad 30 lat. Promuje rozwiązania systemowe, aby skala jej działań była jak największa.
Budynek przy ul. Piekarskiej to nie pierwsza realizacja Fundacji Habitat for Humanity Poland w tym Bytomiu, która wcześniej włączyła się w odświeżenie ścian Ośrodka Interwencji Kryzysowej czy remont pojedynczych mieszkań przy ul. Jaronia i Królowej Jadwigi.