W Muzeum w Gliwicach otwarta zostanie wystawa przybliżająca wydarzenia związane z Tragedią Górnośląską 1945 roku. Odbędzie się też spotkanie autorskie z dr. Dariuszem Węgrzynem.
Otwarcie wystawy „’45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku” odbędzie się 25 stycznia o 16.00 w Willi Caro w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 8). Rozpocznie je spotkanie z dr. Dariuszem Węgrzynem, autorem książki „»Internirung«. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do ZSRS na tle wywózek niemieckiej ludności cywilnej z Europy Środkowo-Wschodniej do sowieckich łagrów pod koniec II wojny światowej”.
Ta liczącą ponad 600 stron publikacja została wydana w ramach serii wydawniczej Oddziału IPN w Katowicach. Będzie można ją kupić podczas spotkania w promocyjnej cenie.
Następnie kuratorzy wystawy - historycy Zbigniew Gołasz z Muzeum w Gliwicach oraz dr Sebastian Rosenbaum i dr Bogusław Tracz z Oddziału IPN w Katowicach - zaproszą do wspólnego zwiedzania wystawy. Ekspozycja jest próbą ukazania ostatnich miesięcy II wojny światowej w perspektywie regionu górnośląskiego. Przybliża tamten czas przede wszystkim poprzez prezentowane na niej obiekty.
Zobaczymy tam m.in. zniszczony fragment Pięknej Studni z Nysy; walizki z dykty, jakie zabierali ze sobą deportowani do obozów w Zagłębiu Donieckim; garść łusek i pocisków z Miechowic przypominających o zamordowaniu ponad 380 tamtejszych mieszkańców; pęk kluczy, które zabrali ze sobą niemieccy mieszkańcy Bytomia uciekający przed Armią Czerwoną, i już tam nie wrócili. A także fotel ginekologiczny przypominający o dramatycznej sytuacji kobiet i gwałtach na nich, czy kielich mszalny z Brzezinki, który przywołuje historię zamordowania kapłanów z tej parafii.
Uwaga! Organizatorzy informują, że wystawa zawiera treści (m.in. drastyczne zdjęcia), które nie są przeznaczone dla młodszych odbiorców. Nie zalecają jej zwiedzania przez osoby, które nie ukończyły 14. roku życia.
Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum w Gliwicach, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku Radzionkowie, Górnośląskiego Muzeum Krajowego w Ratingen, Muzeum Powiatowego w Nysie, Schronu Miechowice, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Śląskiego i zbiorów prywatnych.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 1 czerwca.