- Mamy świadomość, że dzisiejszą uroczystość przeżywamy w Roku Jubileuszowym, a Mędrcy ze Wschodu są dla nas przykładem, w jaki sposób mamy stawać się pielgrzymami nadziei - mówił w homilii bp Andrzej Iwanecki.
W katedrze gliwickiej w uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Eucharystii z udziałem dzieci świętowano 32. rocznicę przyjęcia sakry przez biskupa seniora Jana Kopca i 7. rocznicę święceń biskupich bp. Andrzeja Iwaneckiego.
Bp Jan Kopiec wspomniał 6 stycznia 1993 roku, gdy na wzgórzu watykańskim była piękna słoneczna pogoda, a Jan Paweł II, który mu udzielał sakry, był jeszcze w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Wyświęconych wtedy było 11 biskupów z całego świata, reprezentantów Europy, Azji, Afryki, Ameryki.
Słowo bp. Jana Kopca:
W istotę uroczystości wprowadził w homilii bp Andrzej Iwanecki. - Kiedy połączymy te dwie nazwy dnia dzisiejszego - uroczystość Objawienia Pańskiego i święto Trzech Króli - odsłania się przed nami treść, tajemnica, przesłanie. Można śmiało powiedzieć: dobra nowina dnia dzisiejszego, dobra nowina dla całego naszego życia. Oto bowiem Jezus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek przychodzi na świat jako Zbawiciel. Objawia się Mędrcom ze Wschodu, w których widzimy przedstawicieli narodów pogańskich. Odsłania się tajemnica, o której mówi dzisiaj do nas święty Paweł, apostoł narodów, „że poganie już są współdziedzicami i współczłonkami Ciała, i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez Ewangelię”. Musimy to wyraźnie i głośno i z wielką radością powiedzieć: zbawienie dosięga wszystkich narodów, zbawienie dosięga nas.
Mówiąc o późniejszym rozesłaniu przez Jezusa apostołów na cały świat, nawiązał do 32. rocznicy przyjęcia sakry przez biskupa Jana.
- Właśnie data 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego była dniem, kiedy w Rzymie święty Jana Paweł II miał zwyczaj udzielać święceń biskupich, pasterzom z różnych stron ziemi, kontynentów, z różnych narodów. W tym wydarzeniu jest zawarta misja Kościoła, znak rozesłania apostołów do wszystkich narodów, zadanie, które dał nam Bóg, abyśmy głosili dobrą nowinę o Nim, ale też byśmy ufali, że On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. W czasie tej Mszy Świętej jako Kościół dziękujemy Panu Bogu za 32 lata głoszenia Chrystusa w posłudze biskupiej naszego biskupa Jana. Ja też dziękuję za 7 lat służby jako biskup pomocniczy - powiedział.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
W dalszej części kazania bp Iwanecki mówił o rozpoczętym Roku Jubileuszowym, a Mędrców ze Wschodów wskazał jako przykład stawania się pielgrzymami nadziei.
- Dzisiaj dotarliśmy tutaj, do katedry, która jest kościołem jubileuszowym. Papież mówi o kościołach jubileuszowych, że są „oazami duchowości, w których można odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei, przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania, niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia”. Życzmy sobie wzajemnie, abyśmy potrafili jak Mędrcy ze Wschodu dotrzeć do Pana Jezusa. A później, wracając do codziennego życia już odmienieni, już inną drogą, dawali świadectwo o Jezusie, który jest spełnieniem naszych nadziei - powiedział.
Szczególnym momentem liturgii było odśpiewanie przez kapłana „Ogłoszenia Paschy i świąt ruchomych” (Annuntiatio Festorum) i pobłogosławienie przez biskupa kadzidła, kredy i wody.
Na zakończenie liturgii bp Sławomir Oder odczytał życzenia - list gratulacyjny dla biskupów Jana Kopca i Andrzeja Iwaneckiego. Oprawę muzyczną przygotował Chór Katedralny pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody i organista Bogdan Stępień.
Po Eucharystii dzieci z rodzinami i bliskimi kolędowały przy żłóbku. Śpiewy prowadził ks. Daniel Bembenek z organistą. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest w całym Kościele obchodzona jako Światowy Misyjny Dzień Dzieci, a gliwicka parafia katedralna od lat zaangażowana jest w dzieła misyjne. To wielka zasługa zmarłego w grudniu ub.r. i pochowanego w krypcie kościoła wieloletniego proboszcza ks. infułata Konrada Kołodzieja, który był dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji.