List o Adwencie, owocach Kongresu Eucharystycznego i Jubileuszu 2025

„Biorąc pod uwagę trend zmian demograficznych, w ciągu najbliższych już 7 lat nasze szeregi kapłańskie uszczuplą się o około 20 procent. Oznacza to, że niemal zupełnie znikną parafie, w których będzie pracował więcej niż jeden kapłan” - pisze bp Sławomir Oder w liście, odczytywanym w kościołach diecezji gliwickiej w niedzielę 15 grudnia.

List jest refleksją nad sensem Adwetnu oraz wprowadzeniem w obchody Roku Jubileuszowego 2025.

Bp Sławomir Oder przypomina także zakończony w diecezji Kongres Eucharystyczny, wskazując na owoce i zadania z nim związane, a także dziękując za zaangażowanie w jego przebieg. 

„W tym czasie Adwentu zachęcam Was raz jeszcze do osobistej modlitwy oraz refleksji nad tajemnicą Eucharystii w Waszym życiu. Niech każdy z nas zastanowi się, jak możemy lepiej uczestniczyć w Eucharystii, nadając codzienności styl eucharystyczny. Jak możemy być świadkami miłości Chrystusa w naszych rodzinach, w pracy i w naszej społeczności? Jak przełożyć na język codziennych wyborów bogactwo nauki płynącej ze spotkania z Jezusem Eucharystycznym” – napisał bp Oder.

Zwrócił uwagę, że szczególnymi owocami zakończonego Kongresu Eucharystycznego są: powstanie urzędu jałmużnika biskupiego oraz podjęcie z nowym entuzjazmem istniejącego już dzieła adoracji eucharystycznej z użyciem monstrancji, która upamiętni kongres.

„Monstrancja będzie pielgrzymowała nieustannie po diecezji, goszcząc w poszczególnych parafiach, tak aby na nowo ożywić i nadać nowego wigoru inicjatywie parafialnej nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, która kultywowana jest od początków istnienia naszej diecezji. Intencją, która będzie towarzyszyć tej inicjatywie modlitewnej, jest błaganie o nowe powołania do kapłaństwa. Biorąc pod uwagę trend zmian demograficznych, w ciągu najbliższych już 7 lat nasze szeregi kapłańskie uszczuplą się o około 20 procent. Oznacza to, że niemal zupełnie znikną parafie, w których będzie pracował więcej niż jeden kapłan. Ta sytuacja przynagla nas wszystkich, abyśmy błagali Pana żniwa, aby posłał robotników na swe żniwo” - czytamy.

W liście biskup podaje też informacje o uroczystości inaugurującej Jubileusz 2025 w diecezji.

W niedzielę 29 grudnia o 11.30 rozpocznie się zgromadzenie w kościele Wszystkich Świętych w Gliwicach, skąd o 12.00 wyruszy procesja do kościoła katedralnego, gdzie o godz. 12.30 rozpocznie się Msza św. „Do wzięcia udziału w tej uroczystości zapraszam kapłanów, osoby konsekrowane, delegacje z wszystkich parafii naszej diecezji, wiernych z parafii gliwickich oraz przedstawicieli ruchów, wspólnot i stowarzyszeń naszej diecezji”.

Na czas trwania jubileuszu biskup ustanowił też kościoły jubileuszowe, w których będzie można uzyskać wszystkie związane z tym wydarzeniem dobra duchowe:

  • kościół katedralny św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach
  • kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu
  • kościół Miłosierdzia Bożego w Gliwicach
  • sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Gliwicach
  • sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliwicach
  • sanktuarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku
  • kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Tarnowskich Górach
  • sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach
  • kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zabrzu-Biskupicach
  • sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach.

Ponadto na czas trwania „Festiwalu życia” w dniach od 7 do 13 lipca 2025 kościołem jubileuszowym stanie się także kaplica Oblackiego Centrum Młodzieży „Niniwa” w Kokotku.

Cała treść Listu Biskupa Gliwickiego na Adwent 2024 znajduje się na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..