Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w diecezji gliwickiej

Gliwicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • Miejsca adoracji
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
gliwice.gosc.pl → Wiadomości z diecezji gliwickiej → Św. Kamil ma swoje rondo w centrum Zabrza

Św. Kamil ma swoje rondo w centrum Zabrza przejdź do galerii

Tablicę upamiętniającą patrona miasta oficjalnie odsłonięto na rondzie, wybudowanym przy okazji inwestycji Centrum Przesiadkowego, oddanego do użytku na początku tego roku.

 
Oficjalne odsłonięcie tablicy i poświęcenie Ronda św. Kamila - Patrona Zabrza.
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Rondo św. Kamila - Patrona Zabrza to zbieg ulic prowadzących w ważne kierunki - na plac Wolności, do dworca autobusowego i kolejowego i przez wiadukt na jedną z głównych ulic - 3 Maja. Zorganizowanie w tym miejscu oficjalnego odsłonięcia tablicy tak, żeby nie zablokować miasta, nie było łatwe.

Uroczystość z udziałem władz samorządowych i duchowieństwa odbyła się 28 listopada późnym popołudniem, a ruch wstrzymano tylko na moment poświęcenia i bardzo krótkich wypowiedzi prezydent miasta Agnieszki Rupniewskiej i proboszcza parafii św. Kamila o. Wojciecha Węglickiego, który poświęcił tablicę i poprowadził modlitwę.

- To dobry znak, żeby patron czuwał nad wszystkimi, którzy będą tędy przejeżdżać i korzystać z tego ronda, ale przede wszystkim dobrze się czuli i dobrze im się mieszkało w naszym mieście. Prośmy więc o Boże błogosławieństwo dla tego miejsca i wszystkich jego użytkowników - mówił o. W. Węglicki.

- Bardzo się cieszę, że rondo, które jest w ścisłym centrum naszego miasta, ma swojego patrona, myślę że długo wyczekiwanego - powiedziała prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska, wskazując na sens inicjatywy. Chodzi o to, by wszyscy użytkownicy tej drogi nie tylko wiedzieli, że bezpieczeństwo jest ważne, ale że patronem miasta jest św. Kamil.

Decyzja o nadaniu imienia została podjęta uchwałą Rady Miasta poprzedniej kadencji. 

- Chcieliśmy, żeby patron miasta miał swoje należne miejsce. Co prawda mamy już ulicę św. Kamila, ale rondo w centrum, gdzie krzyżują się ważne drogi, a obok jest stacja pogotowia ratunkowego, aż się prosiło o taką nazwę. W ostatnim czasie to jest druga podobna uroczystość, bo w sierpniu przy granicy z Gliwicami-Sośnicą odsłonięta została tablica upamiętniająca zasłużonego dla miasta ks. infułata Pawła Pyrchałę. W przyszłym roku chcielibyśmy w podobny sposób uhonorować ks. Józefa Kuschego, wieloletniego proboszcza parafii św. Anny, a przedtem parafii św. Teresy w Mikulczycach. Takie wolne, odpowiednie miejsce byłoby na rondzie właśnie u granic parafii św. Teresy, gdzie był proboszczem 9 lat - mówi Grzegorz Turek, radny Zabrza.    

Św. Kamil de Lellis, patron chorych i służby zdrowia, został oficjalnie patronem Zabrza 28 lat temu. Miasto od wielu lat kojarzone jest z medycyną, a kamilianie prowadzą tu parafię, posługują w szpitalach oraz prowadzą dom pomocy społecznej i zespół opiekuńczo-leczniczy.     

« ‹ 1 › »
Rondo im. św. Kamila - Patrona Zabrza

Foto Gość DODANE 29.11.2024 AKTUALIZACJA 29.11.2024

Rondo im. św. Kamila - Patrona Zabrza

​Zabrze, 28.11.2024. Na rondzie obok Centrum Przesiadkowego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej św. Kamilowi, patronowi miasta.  
oceń artykuł Pobieranie..

Klaudia Cwołek

|

GOSC.PL

publikacja 29.11.2024 15:11

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • POŚWIĘCENIE
  • RONDO
  • RONDO IM. ŚW. KAMILA - PATRONA ZABRZA
  • TABLICA PAMIĄTKOWA
  • ZABRZE
  • ŚW. KAMIL

Polecane w subskrypcji

  • „Bóg jest sprawiedliwy, to znaczy: wie, że jesteśmy słabi”. Rzeczy ostateczne: Sąd
    • Cykl „Gościa”
    • Jarosław Dudała
    „Bóg jest sprawiedliwy, to znaczy: wie, że jesteśmy słabi”. Rzeczy ostateczne: Sąd
  • Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
    • Kościół
    • Jacek Dziedzina
    Czy Pan Bóg działa również „poza Kościołem”? Ojcowie soborowi jednoznacznie o stosunku chrześcijan do judaizmu oraz innych religii
  • Sekretarz generalny Caritas Jerozolima: Kiedy widzisz twarz naszego Pana Jezusa Chrystusa w drugim człowieku, widzisz zmartwychwstanie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    Sekretarz generalny Caritas Jerozolima: Kiedy widzisz twarz naszego Pana Jezusa Chrystusa w drugim człowieku, widzisz zmartwychwstanie
  • Rachunek sumienia – codzienne przygotowanie do Bożego sądu
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Rachunek sumienia – codzienne przygotowanie do Bożego sądu
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X