Pamięć może przetrwać dzięki tobie

Jeszcze do końca miesiąca można się zgłosić i zostać wolontariuszem w programie IPN straty.pl.

Projekt ten służy zachowaniu pamięci o ofiarach II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej poszukuje osób, które chciałyby zostać wolontariuszami i rozpowszechniać informacje o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” - baza straty.pl. Aby żadna z tych historii nie została zapomniana.

Do ich zadań należałoby:

- przekazywanie informacji o programie i bazie straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i mediach społecznościowych

- pozyskiwanie nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej oraz zachęcanie rodzin ofiar do przesyłania IPN informacji o bliskich, którzy nie figurują dotąd w bazie straty.pl

- budowanie świadomości społecznej o tej ważnej sferze działalności IPN.

Osoby zainteresowane tym projektem powinny skontaktować się w oddziałem IPN w Katowicach - e-mail: straty.katowice@ipn.gov.pl. Aby zostać wolontariuszem trzeba mieć ukończone 18 lat oraz wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie IPN w Katowicach.

Baza www.straty.pl to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej, która powstała w ramach programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.

Dotychczas zebrano w niej informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim. Stale jest poszerzana, dlatego IPN zachęca do zgłaszania informacji o swoich bliskich, jeszcze nie ujętych w bazie.

Podstawowym celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Program „Straty osobowe” przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości).

Baza „Straty” jest indeksem ofiar i osób represjonowanych - nie gromadzi skanów dokumentów na podstawie których wprowadzane są informacje - wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..