Budynek ma być gotowy za dwa lata. Będzie leczył małych pacjentów z województw śląskiego i ościennych.
W Zabrzu rozpoczęta została budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Wczoraj miało miejsce symboliczne wbicie łopaty z udziałem wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego. Budynek ma być gotowy do przyjęcia pacjentów w pierwszym kwartale 2026 roku. Budowa będzie kosztowała blisko 100 mln zł, a pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Zdrowia.
Dzięki tej inwestycji powstanie centrum kliniczne dla małych pacjentów onkologicznych i hematologicznym z województwa śląskiego i z województw ościennych. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia wyraził nadzieję, że budynek powstanie w dwa lata. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień 2025 roku, a rozpoczęcie działalności centrum na pierwszy kwartał kolejnego roku.
- Diagnostyka i terapia nie będą już rozsiane po trzech różnych ośrodkach. W nowym budynku będzie to skomasowane - powiedział dr n. med. Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Szyszki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (tworzone centrum będzie jego częścią).
Inwestycja ma też znacząco wpłynąć na poprawę warunków hospitalizacji małych pacjentów i obecności przy nich ich rodziców.
- Chcielibyśmy, żeby takie inicjatywy - szczególnie dotyczące dzieci i tak trudnych stanów, chorób - działy się jak najczęściej i żebyśmy tę infrastrukturę cały czas poprawiali. Mamy kadry, sprzęt, mamy możliwości leczenia, natomiast infrastrukturalnie musimy się jeszcze podciągnąć i ta inwestycja jest dobrym przykładem, że zależy nam na tym i będziemy to realizować - powiedział wiceminister Wojciech Konieczny.
Budynek o powierzchni 7370 mkw. będzie miał jedną kondygnację podziemną, gdzie znajdą się pomieszczenia techniczne i szatnie oraz sześć kondygnacji nadziemnych. Na parterze zaplanowano sterylizatornię, część dydaktyczną i rejestrację. Na pierwszym piętrze będą laboratoria bakteriologiczne, genetyczne i analityczne. Pozostałe zostaną przeznaczone na dziecięce oddziały łóżkowe (58 łóżek). Inwestycję realizuje spółka Warbud w konsorcjum z MeritumGB.
Czek na blisko 100 mln zł od Ministerstwa Zdrowia na budowę centrum prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzymał w październiku ub.r.
- Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów - podkreślał prof. Szczepański już na etapie wyłonienia wykonawcy prac. - Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie - zauważył.
To właśnie w Zabrzu ponad pół wieku temu powstał pierwszy na Śląsku Oddział Hematologii Dziecięcej. Po 15 latach utworzono Klinikę Pediatrii i Hematologii, a w 1998 roku powstała Katedra i Klinika Hematologii Dziecięcej i Chemioterapii.
Obecnie Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, działający przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dysponuje 25 łóżkami. Miesięcznie hospitalizowanych jest tu około 90 pacjentów.