To był dziejowy przełom

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zaprasza na obchody 35. rocznicy wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku.

Wiele spośród zaplanowanych wydarzeń rocznicowych skierowanych będzie głównie do młodego pokolenia.

Jednym z nich jest V Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Drogi do Wolności – twórczość Jacka Kaczmarskiego”. Uczestnicy, uczniowie szkół podstawowych i średnich, będą recytować utwory barda „Solidarności”. Konkurs odbędzie się 4 czerwca od godz. 10.00.  Tego samego dnia odbędzie się w siedzibie ŚCWiS uroczyste zakończenie Akademii Wolontariatu. W jej ramach kilkadziesiąt młodych osób ze śląskich szkół przez cały rok szkolny wspierało prace centrum. Pomoc wolontariuszy była bezcenna podczas organizacji ważnych wydarzeń, takich jak obchody rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”, Bieg Niepodległości, Bieg Dziewięciu Górników, Noc Muzeów czy Industriada.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie także uczestniczyć w wydarzeniach w Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. 4 czerwca odbędą się tam spotkania, wykłady i warsztaty, m.in. panel dyskusyjny „Refleksja na temat wolności” z udziałem Jerzego Buzka i Stanisława Płatka. Publiczność będzie miała również okazję zobaczyć przygotowaną przez ŚCWiS wystawę „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja kopalni »Wujek«”.

5 czerwca w I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie odbędzie się z kolei finał wojewódzki „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Uczniowie zmierzą się z pytaniami dotyczącymi wydarzeń z lat 1970-1990. Laureaci etapu wojewódzkiego pojadą na finał do Gdańska, gdzie będą mogli wygrać stypendia i indeksy na czołowe uczelnie wyższe.

6 czerwca o godz. 17.00 w ŚCWiS odbędzie się spotkanie z dr. Michałem Przeperskim, autorem książki „Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993”. Książka, wydana niedawno przez Wydawnictwo Literackie, analizuje rzeczywistość lat 1986-1993. Dr Przeperski, pracownik Instytutu Historii PAN, specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku i jest laureatem wielu nagród.

Wydarzenia i procesy, które doprowadziły do wyborów 4 czerwca 1989 roku, oraz te, które im towarzyszyły, prezentowane są na co dzień na stałej wystawie w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. plakaty i ulotki, które w przededniu wyborów pojawiły się na ulicach polskich miast, będąc zapowiedzią dziejowego przełomu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..