Tegoroczna Industriada: 423 wydarzenia, 47 obiektów i 29 miast

W programie 15. święta Szlaku Zabytków Techniki znalazły się m.in. takie atrakcje jak rejs po Kanale Gliwickim czy symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 w Bytomiu.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja została zorganizowana pod hasłem „15 lat razem”. Happening rozpoczynający Industriadę odbędzie się 31 maja o godz. 18 na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zagrają Małe TGD i Elektryczne Gitary.

Natomiast uroczyste otwarcie nastąpi 1 czerwca o godz. 12. Wówczas orkiestra dęta KWK Wieczorek przemaszeruje przez zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec w Katowicach. Wieczorem orkiestra na skwerze Emila i Georga Zillmannów zagra specjalny koncert połączony z koncertem życzeń. To jedno z wydarzeń, które organizatorzy w programie oznaczyli jako hit festiwalu.

Wśród hitów tegorocznej Industriady wymieniono m.in. wycieczkę szlakiem pięciu dawnych ośrodków hutniczych w Ustroniu, wybijanie pamiątkowych monet z okazji 15-lecia festiwalu w Częstochowie, symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57 w Bytomiu, spacer po terenie KWK Wujek w Katowicach oraz rejs biesiadny w stylu balu kapitańskiego na Kanale Gliwickim.

Finał wydarzenia zaplanowano w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Odbędzie się tam m.in. performance wizualny „Pomarańczowy zawrót głowy” z tortem z okazji jubileuszu festiwalu. Na scenie od godz. 20 wystąpią Dawid Tyszkowski, Mery Spolsky i Zalia.

Uczestnicy Industriady 1 czerwca będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów Kolejami Śląskimi na terenie całego województwa śląskiego (rezerwacja biletów na stronie internetowej przewoźnika). Stacją początkową może być każda na terenie regionu, jednak docelową musi być jedna z tych, które znajdują się w pobliżu obiektów festiwalowych.

Industriada to święto Szlaku Zabytków Techniki, który łączy poprzemysłowe obiekty na terenie województwa śląskiego. Celem festiwalu jest promowanie dziedzictwa regionu. Wydarzenie koordynuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..