"Ja jestem z wami" - na obrazkach dzieci i młodzieży

Ogłoszone zostały wyniki diecezjalnego konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach Kongresu Eucharystycznego. Otwarcie wystawy i gala z wręczeniem nagród laureatom odbędzie się 22 maja.

Konkurs pod hasłem „Ja jestem z wami” (Mt 28,20) adresowany był do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych z terenu diecezji gliwickiej. Najpierw odbył się etap szkolny, z którego wyłonione zostały najlepsze prace zakwalifikowane do etapu diecezjalnego.

W finale jury konkursowe oceniało 89 prac. Wśród autorów najwięcej było uczniów szkół podstawowych z klas I-VI. Wyniki konkursu znajdują się na stronie internetowej Kongresu Eucharystycznego.

- Ocenialiśmy prace według kilku kryteriów - samodzielności wykonania, kreatywności, walorów artystycznych i zgodności z tematem. W tym ostatnim prowadzący zajęcia plastyczne czasem pomagali dzieciom, zawężając tematykę i podając jeszcze dodatkowo jakieś hasło - wyjaśnia organizatorka konkursu Anna Szadkowska, moderator Sekcji Sztuki Sakralnej gliwickiej kurii.

Powstały prace tematycznie związane z Eucharystią, nawiązujące do wspólnoty, Komunii, miłości, opowiadające o bliskości Chrystusa.

- Te obrazki pokazują, jak dziecko przeżywa te treści. W niektórych widać, że autorami są dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej albo po niej. Widać w tych pracach, że to dla nich ważny temat, że potrafią namalować to spotkanie z Panem Jezusem w ich sercu. To, co drzemie w dziecku, to jest jakieś misterium, zanim tego świat nie pokrzywi, nie wykoślawi przez różne doświadczenia. Te pierwsze prace, pod warunkiem że są samodzielne, są bardzo szczere i czasem, jako członkowie jury, oglądając je, wzruszaliśmy się - mówi organizatorka konkursu.

Prace laureatów zostaną pokazane na wystawie w gliwickiej katedrze, którą będzie można oglądać tam do połowy czerwca. Jej otwarcie z udziałem bp. Andrzeja Iwaneckiego odbędzie się w środę 22 maja o 16.00 i połączone będzie z galą konkursową i wręczeniem nagród w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..