Parafia św. Franciszka w Zabrzu-Zaborzu przyjęła relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Uroczystość połączona była z nowenną i specjalnymi wydarzeniami dla dzieci i młodzieży. Błogosławionej męczennicy zawierzone zostały wspólnoty Dzieci Maryi diecezji gliwickiej.
Relikwie w sanktuarium w Zabawie 18 kwietnia odebrali ks. Tomasz Rak, proboszcz parafii św. Franciszka, ks. Tomasz Brol, wikary, i Karina Brylok, diecezjalny moderator świecki Dzieci Maryi i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji gliwickiej.
Przed ich wprowadzeniem do parafii odbyła się nowenna, a podczas weekendu zorganizowano wydarzenia dla dzieci i młodzieży, których bł. Karolina jest patronką. Była pobożną dziewczyną z mało znanej wioski, uczącą najmłodszych katechizmu. Zginęła 18 listopada 1914 roku z rąk carskiego żołnierza w obronie dziewictwa, mając zaledwie 16 lat.
Kulminacją obchodów w Zabrzu była niedzielna Eucharystia z wprowadzeniem relikwii bł. Karoliny, podczas której kazanie wygłosił ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie. Na zakończenie liturgii udzielił wiernym błogosławieństwa relikwiami, oficjalnie przekazując je proboszczowi.
Ks. Szostak zwraca uwagę na duchowy związek bł. Karoliny, która żyła i wzrastała w czystym środowisku, ze św. Franciszkiem z Asyżu, patronem parafii. - Dzisiaj w Zabawie wokół sanktuarium powstaje park bł. Karoliny, z wytyczonymi alejkami, żeby ludzie, którzy tam przyjeżdżają spotkali się z przyrodą i mieli szansę odczytać, co Pan Bóg do nas przez nią mówi. Wielu ekologów zatrzymuje się na przyrodzie, a ona jest po to, żeby pokazać Boga. To jest pierwsza Ewangelia, która została ogłoszona światu i wskazuje jak dzisiaj tę Ewangelię głosić - mówi. - Dlatego cieszę się bardzo, że tutaj jestem, bo tu jest św. Franciszek i mam nadzieję, że niedługo jego figura stanie także w tym ogrodzie [w Zabawie - przyp. red.] i będzie opowiadać o stworzeniu, które on nie tylko chronił i uwielbiał, ale przez nie opowiadał nam prawdę o Panu Bogu - wyjaśnia.
W zawierzeniu bł. Karolinie wspólnot Dzieci Maryi diecezji gliwickiej, które miało miejsce przed jej obrazem znalazły się słowa: „Spraw, abyśmy potrafili podnosić wzrok znad naszych smartfonów i budować dobre środowisko. Dopomóż, abyśmy były osobami z sercem, byśmy nigdy nie odtrącały potrzebujących”.
- To, że relikwie udało się w krótkim czasie pozyskać to dla mnie znak, że bł. Karolina chce tutaj być i że przez jej wstawiennictwo ma się tutaj coś dziać, a co, to zobaczymy - mówi ks. proboszcz Tomasz Rak.
Zawierzenie wspólnot Dzieci Maryi diecezji gliwickiej. Klaudia Cwołek /Foto GośćW weekend przed niedzielną uroczystością w Zaborzu zorganizowano różne wydarzenia: spotkania dla bierzmowańców, oazowiczów i członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży - to we współpracy z sąsiednią parafią św. Jadwigi, gdzie miało miejsce ustanowienie i posłanie czterech liderów stowarzyszenia. W sobotę ponadto zakończone zostało szkolenie animatorskie Dzieci Maryi, które połączono z grą terenową „Śladami bł. Karoliny”.
- Kurs dał mi takie poczucie, że jestem lepiej przygotowaną marianką, że potrafię prowadzić młodsze dziewczyny i jestem w stanie napisać konspekt spotkania, zrobić plan, zaangażować je i przedstawić prawdy wiary i Pismo Święte w przystępny sposób. Mamy przede wszystkim dziewczyny ze szkoły podstawowej i trzeba im w tym pomóc - mówi Maria Morawiec, uczennica pierwszej klasy liceum, która do wspólnoty Dzieci Maryi wstąpiła po Pierwszej Komunii Świętej, a teraz angażuje się w formację.
Uczestnicy niedzielnych Mszy św., na których ks. Szostak przybliżał postać bł. Karoliny, wychodząc z kościoła częstowani byli babeczkami, do której dołączony był obrazek z wizerunkiem błogosławionej i modlitwą. Jak podano na profilu facebook parafii, przygotowano ich i spakowano dokładnie 1000.