Liturgia pod przewodnictwem abp. Rino Fisichelli, proprefekta watykańskiej Dykasterii do spraw Ewangelizacj, jednego z najbliższych współpracowników papieża Franciszka rozpoczęła oficjalnie Kongres Eucharystyczny w diecezji gliwickiej.
Biskup gliwicki Sławomir Oder, który zainicjował to wydarzenie, w słowie powitania gościa z Watykanu powiedział, że jako Kościół lokalny pragniemy pójść drogą Piotra. Nawiązał do motta papieża Franciszka na Rok Jubileuszowy 2025 roku „Pielgrzymi nadziei” i jego wskazania, by rok 2024 poświęcić wielkiej „symfonii modlitwy”.
- Dzisiaj w obecności i z udziałem Księdza Arcybiskupa pragniemy zainaugurować diecezjalny Kongres Eucharystyczny. Przygotowywaliśmy się do niego przez cały ubiegły rok. Stoimy u progu tego radosnego doświadczenia. Pragniemy umocnić naszą wiarę, stając w obliczu Jezusa Eucharystycznego. On nas nieustannie zapewnia o swej obecności: „Ja jestem z wami!” – mówił bp Oder.
- Jesteśmy pielgrzymami, a On jest nie tylko naszym towarzyszem, ale także pokarmem, abyśmy nie ustali w drodze. On jest prawdą o miłości Boga do nas. On, Chrystus, jest nadzieją naszego życia, bo ono znajdzie swoją pełnię w spotkaniu z Nim u kresu pielgrzymki. Przez ten Kongres Eucharystyczny pragniemy prosić Boga, aby uwrażliwił nasze serca na swoją obecność w Najświętszym Sakramencie Ołtarza, w pięknie liturgii, aby pomagał nam odkrywać swe oblicze w chorych, samotnych, w tych, którzy zostali zmuszeni do porzucenia własnej ziemi i domów. Pragniemy raz jeszcze poczuć się uczniami w szkole Eucharystii i jako wspólnota z nowym entuzjazmem podjąć trud dzielenia się wiarą i wzrastania w świętości – powiedział.
Słowo powitania bp. Sławomira Odera:
Inauguracja Kongresu Eucharystycznego w gliwickiej katedrze. Mira Fiutak /Foto GośćEucharystii w katedrze przewodniczył i homilię wygłosił abp Rino Fisichella. Mszę św. koncelebrowali biskupi diecezji gliwickiej: Sławomir Oder i Andrzej Iwanecki, bp Artur Ważny z Tarnowa, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP, ks. infułat Konrad Kołodziej, proboszcz parafii katedralnej ks. Bernard Plucik, przedstawiciele instytucji i duszpasterstw diecezjalnych. Dekret biskupa gliwickiego inaugurujący Kongres Eucharystyczny odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Sebastian Wiśniewski.
Homilię abp Fisichella poświęcił medytacji o Eucharystii. Przywołał m.in. zapisaną przez ewangelistę Łukasza relację o uczniach zmierzających do Emaus, zaznaczając, że można uznać ją za metaforę tego, co Eucharystia oznacza dla życia chrześcijańskiego.
- Podróżując po drogach tego świata iluż ludzi, często nie mając celu, który można osiągnąć, może spotkać Zmartwychwstałego, który zwraca się do nich, zadając pytania głęboko dotykające ich życia osobistego: „Kim jestem?”; „Jaki sens ma moje życie?”; „Dlaczego cierpienie, zwłaszcza najbardziej niewinnych?”; „Dlaczego nie mogę znaleźć prawdziwej miłości?”; „Dlaczego muszę opuścić ludzi, których kocham?”; a szczególnie dzisiaj, wraz z odkryciem nauki przedłużającej życie, pojawia się kolejne dramatyczne pytanie: „dlaczego nie pozwolisz mi umrzeć?”; i znowu: „czy istnieje życie po tym życiu?”… Na ile pytań nie jesteśmy w stanie dać prawdziwej odpowiedzi. A jednak na tyle, na ile pozwolimy temu „gościowi”, którego spotykamy na ulicy, dzielić się z Nim tymi obawami, możliwe będzie odkrycie ukrytego znaczenia wydarzeń i ich zbawczej wartości – mówił arcybiskup.
Zwrócił przy tym uwagę, że jesteśmy tak zajęci tysiącami spraw, że nie jesteśmy w stanie pojąć głębokiego sensu tego, co dzieje się na naszych oczach.
- Dopiero w akcie „łamania chleba” oczy się otwierają i rozpoznają pilność i prawdziwość znaczenia, które wiedza na próżno pragnie zgłębić. Kiedy sprawujemy Najświętszą Eucharystię, konieczne jest, abyśmy skupili się na momencie „łamania chleba”, abyśmy pamiętali, że Pan jest pośród nas i idzie z nami, dając nam zrozumienie tajemnicy naszego życia - zaznaczył.
Na zakończenie bp Sławomir Oder, dziękując z obecność, zwrócił się także do nieobecnych osób starszych, chorych i nie mogących opuścić swoich domów, a łączących się duchowo przez transmisję telewizyjną.
- To jest taki czas, w którym w szczególny sposób Chrystus chce powiedzieć każdemu z was i każdej z was: „Ja jestem z wami i potrzebuję Ciebie, potrzebuję twojego cierpienia, potrzebuję twojej samotności, potrzebuję twojego bólu, twojej tęsknoty za Mną” – powiedział.
Kolejne wydarzenia kongresu na poziomie diecezjalnym w ramach tzw. Statio I odbędą się w katedrze w Wielką Środę 27 marca (Msza św. o 18.00) i w Wielki Czwartek 28 marca (Msza Krzyżma o 10.00). Wieczorem podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej kongres zainaugurowany będzie we wszystkich parafiach. W czasie adoracji Najświętszego Sakramentu będą czytane medytacje kardynała.