Po raz trzeci w kościele Ducha Świętego w Bytomiu odbywają się rekolekcje liturgiczne. Każde poświęcone są innemu tematowi.
Idea tych spotkań zrodziła się w ubiegłym roku.
- Nasze rekolekcje są propozycją zgłębienia liturgii, okazją do poznawania świata świętych znaków i uczenia się języka, w którym Kościół wyraża prawdy wiary. Liturgia to przestrzeń, w której obecność i działanie Boga są żywe i pewne, ale domagają się one rozpoznania i odpowiedzi ze strony człowieka. Stąd zrodził się pomysł, by przez rekolekcje liturgiczne, przez poznawane treści, ale zwłaszcza przez piękno i bogactwo sprawowanych obrzędów pomóc ludziom w coraz lepszym przeżywaniu liturgii, które nieraz naznaczone jest rutyną i przyzwyczajeniem - wyjaśnia ks. Michał Chmiel, pomysłodawca tych spotkań. Duży wkład w realizację i rozwój rekolekcji miał ks. Tadeusz Górny i ci dwaj księża, związani z Ruchem Światło-Życie, przeprowadzili pierwszą edycję. W kolejne włączyli się także inni kapłani dekanatu bytomskiego.
Uczestnicy wieczornych rekolekcji. Katarzyna KneraTematem obecnej, trzeciej edycji rekolekcji jest „Logos - Bóg daje Słowo”. To trzy spotkania prowadzone przez trzech księży w czwartkowe wieczory Adwentu.
- Bóg daje nam swoje Słowo, które niesie ze sobą obietnicę zbawienia. Słowo to jednak domaga się przyjęcia, a przyjęte prowadzi do nawrócenia i misji. Tego właśnie doświadczyć możemy w liturgii słowa podczas każdej Eucharystii - wyjaśnia aktualny temat ks. Chmiel. Ostatnie adwentowe spotkanie pt. „Słowo, które posyła” odbędzie się 21 grudnia o 19.30.
Na miejsce rekolekcji wybrano kościół Ducha Świętego przy ul. Krakowskiej 30, bo jest niewielki, co ułatwia budowanie wspólnoty. W zamyśle organizatorów rekolekcje są także przygotowaniem do Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się w przyszłym roku w diecezji gliwickiej. Zapowiadana jest już czwarta edycja, która odbywać się będzie w kolejne środy okresu wielkanocnego i poświęcona będzie liturgii eucharystycznej.
Poprzednie edycje zatytułowane: „Erchomenos - Ten, który przychodzi” oraz „Ichtis - to znaczy ryba” poświęcone były odkrywaniu Boga w liturgicznym świecie znaków i symboli oraz obrzędom sakramentu chrztu świętego.