Msza św. w Lublińcu zainaugurowała obchody 25-lecia beatyfikacji błogosławionego oblata.
W święto patronalne Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, 8 grudnia, w kościele św. Stanisława Kostki w Lublińcu zainaugurowany został Rok Jubileuszowy z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. o. Józefa Cebuli OMI, męczennika II wojny światowej. Hasłem przewodnim obchodów są jego słowa: „Być świętym, to najpierw być człowiekiem”.
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Marka Ochlaka OMI, prowincjała polskiej prowincji oblatów, poprzedzona została nabożeństwem maryjnym. Akatyst ku czci Bogurodzicy wykonał Oblacki Chór Kameralny z Lublińca. W uroczystościach brał udział o. Antoni Lesz OMI, najstarszy oblat, który był naocznym świadkiem życia błogosławionego współbrata.
Oblacki Chór Kameralny z Lublińca wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy. Jan ManiuraO. Józef Cebula urodził się 23 marca 1902 roku w Malni na Opolszczyźnie. Był cenionym zakonnikiem i wychowawcą. Pełnił funkcję przełożonego Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu i przełożonego nowicjatu w Markowicach. W czasie wojny przyjmował do domu w Markowicach uciekinierów z innych domów.
18 kwietnia 1941 roku trafił do obozu w Mauthausen. Był okrutnie torturowany i wyszydzany. Po trzech tygodniach przebywania w obozie, 9 maja, pędzony na druty otaczające obóz, ginie od kul karabinu maszynowego, zastrzelony przez jednego z wartowników. Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku w gronie 108 męczenników z okresu II wojny światowej.
O. Kazimierz Lubowicki OMI, wicepostulator w procesie beatyfikacji bł. o. Józefa Cebuli OMI oraz 108 męczenników Kościoła w Polsce. Jan ManiuraPrzy ołtarzu był wystawiony relikwiarz z krzyżem oblackim. który nosił każdego dnia bł. o. Józef Cebula OMI. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił o. Kazimierz Lubowicki OMI, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym oblata oraz 108 męczenników Kościoła w Polsce.
Przypomniał, jak do klasztoru, w którym przebywał o. Cebula, 7 grudnia 1939 roku przyszedł nakaz, aby następnego dnia zburzyć figury Maryi Niepokalanej. Zapisano w kronice, że błogosławiony o. Józef powiedział wtedy: „Nikogo nie zmuszaj, sumienie wam powie co macie czynić”. Mimo ryzyka i zakazów okupanta, sumiennie wypełniał swoje obowiązki kapłańskie. Sprzeciwiał się rozkazowi niszczenia okolicznych kapliczek, mówiąc podwładnym: „Kto chce być oblatem, ten do rozbijania figur nie pójdzie”.
Kazanie o. Kazimierza Lubowickiego OMI:
- Jest to niezwykle piękne, że podczas tych uroczystości staje pośród nas bł. o. Józef Cebula, oblat Maryi Niepokalanej, i przypomina, żeby nie burzyć Jej figur, nie tylko przy drogach, ale również w świadomości, duchowości, pobożności oraz codziennym życiu. Jest to dla nas zadanie, aby bardziej powrócić do pobożności maryjnej, musimy bardziej przylgnąć do Maryi Niepokalanej - apelował.
Przypomniał, że dokładnie sto lat temu w 1923 r. o. Cebula przyjechał do Lublińca, by uczyć się w przepełnionym lublinieckim junioracie, a następnie w tej świątyni przyjąć święcenia diakonatu. - To jest bardzo mądre, piękne i trafne, że hasło tych naszych oblackich uroczystości przypomina o tym, że aby być świętym, najpierw trzeba być człowiekiem. O. Cebula był człowiekiem w każdym calu. Miał odwagę być słabym, przyznać, że czegoś nie potrafi, ale też miał odwagę spokojnie walczyć oraz powiedzieć prawdę. Jest to wezwanie skierowane do nas wszystkich, żebyśmy byli bardziej ludźmi, żebyśmy mieli odwagę kochać, służyć, żyć cicho i zwyczajnie, a równocześnie służyć prawdzie tam, gdzie trzeba - powiedział wicepostulator.
O. Antoni Lesz OMI, najstarszy oblat, naoczny świadek życia bł. o. Józefa Cebuli. Jan ManiuraNa zakończenie wszyscy odmówili modlitwę jubileuszową za wstawiennictwem bł. o. Cebuli. Odczytany został też akt oddania się Niepokalanej Maryi, a następnie każdy miał możliwość ucałowania krzyża błogosławionego oblata.
W przyszłym roku jubileuszowym 25-lecia beatyfikacji bł. o. Józefa Cebuli zaplanowanych zostało kilka wydarzeń: 1 marca - sympozjum naukowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, 11 maja - spotkanie Przyjaciół Misji w Markowicach, 15 czerwca - czuwanie modlitewne w Malni, rodzinnej parafii o. Cebuli, oraz 16 czerwca - centralne uroczystości jubileuszowe w Lublińcu z udziałem superiora generalnego.