Nowy numer 08/2024 Archiwum

Bp Oder do młodych: Chrystus powołał nas w swoim Kościele, to jest nasz dom

Ponad 600 młodych ludzi na Mszy św. w katedrze na rozpoczęcie Światowego Dnia Młodzieży i pierwszego diecezjalnego Forum Młodych.

W gliwickiej katedrze spotkali się dzisiaj młodzi ludzie z całej diecezji i wypełnili ją do ostatniego miejsca. Mszy św. przewodniczył bp Sławomir Oder, a sprawowali ją razem z nim bp Andrzej Iwanecki, ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży, oraz około 60 księży, którzy towarzyszyli młodym.

– W katedrach całego świata gromadzą się młodzi ludzie, żeby pokazać, jak ważna jest dla nich wiara. To jest wasz czas. To jest wasz Kościół, to jest wasza wiara. To jest twoja wiara. Żeby spotykać Boga, który w twoim sercu chce działać – powiedział ks. Marcin Paś. – Tylu nas nigdy jeszcze nie było w katedrze. Dziękuję, że odpowiedzieliście na wezwanie naszego biskupa – dodał, nie kryjąc wzruszenia.

Kazanie bp. Sławomira Odera:

Bp Oder w kazaniu przywołał wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II podczas pierwszej pielgrzymki i jego wołanie na placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój …”. Zebranym tam ludziom pozwoliło to zobaczyć swoją siłę i uwierzyć w nią, pozwoliło doświadczyć wspólnoty.

– Dzisiaj, kiedy na was patrzę, myślę, że powinniśmy Boga prosić o to samo. Panie, niech zstąpi Duch Twój, tutaj, na nas, bo potrzebujemy Twojej mocy. Twojej siły, nadziei, którą Ty niesiesz – mówił biskup gliwicki.

Bp Oder do młodych: Chrystus powołał nas w swoim Kościele, to jest nasz dom   Schola duszpasterstwa młodzieży. Mira Fiutak /Foto Gość

Dziękował młodym ludziom, że odpowiedzieli na jego zaproszenie do katedry i na pierwsze diecezjalne Forum Młodych.

– Dzisiaj świat, w którym żyjemy, nie wierzy w zmartwychwstanie, prowokuje nas, rozsiewa defetyzm, zwątpienie, smutek, beznadzieję. Pytają nas dzisiaj o motywy naszej wiary. O to, po co tu jesteśmy, dlaczego jesteśmy w Kościele. Proponują świat bez Boga, bez perspektywy zmartwychwstania i życia wiecznego. To nasze dzisiejsze spotkanie, bycie tutaj razem, gotowość spojrzenia na siebie nawzajem jest odpowiedzią na wszelkie prowokacje tego świata. Jesteśmy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. Jesteśmy tutaj, bo wierzymy w Niego. To On nas tu wezwał, powołał w swoim Kościele. To jest nasz dom. Nie tylko mury katedry, ale ta wspólnota to jest nasz wspólny dom. Jesteśmy rodziną, którą powołał Chrystus – przekonywał młodych ludzi.

Bp Oder do młodych: Chrystus powołał nas w swoim Kościele, to jest nasz dom   Msza św. na rozpoczęcie Światowego Dnia Młodzieży i pierwszego diecezjalnego Forum Młodych. Mira Fiutak /Foto Gość

Przypomniał, że sprawowana właśnie Eucharystia jest doświadczeniem wspólnoty Kościoła, doświadczeniem żywego Chrystusa w tej wspólnocie i szkołą chrześcijańskiego życia.

– Przebywajmy z Chrystusem, bo On chce przebywać z nami. To bycie w Jego obecności czyni nas świadkami zmartwychwstania. Odkrywajmy Jego oblicze w świecie, w którym żyjemy. W świecie, który tak często zakrywa oblicze Chrystusa, miejcie oczy, uszy i serca otwarte na tchnienie Ducha Świętego, bo Chrystus jest z nami. Pozwala odkryć swoje oblicze – powiedział bp Oder.

Po modlitwie w katedrze rozpoczęła się druga część, czyli Forum Młodych. Tematem, wokół którego toczyło się spotkanie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II było odkrywanie swojej tożsamości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy