Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Śląskie. Policja ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników popularnego portalu ogłoszeniowego

Oszuści, którzy dotychczas wyłudzali pieniądze od korzystających z popularnego portalu ogłoszeniowego, udając kupujących, zmodyfikowali swoją metodę; ostatnio podszywają się także pod pracowników tego serwisu - ostrzegają policjanci.

W taki sposób pieniądze straciła ostatnio zmanipulowana przez cyberprzestępców młoda mieszkanka Rudy Śląskiej, oszuści uzyskali jej dane bankowości elektronicznej – podała w środę tamtejsza policja.

„Mechanizm oszustwa jest dość prosty. Do osoby sprzedającej dowolny przedmiot zgłasza się pracownik serwisu ogłoszeniowego informując, że potencjalny kupiec nie może zapłacić za przedmiot, bo nasze dane bakowe w ich serwisie są niekompletne. Zweryfikowanie danych ma to być elementem finalizacji transakcji. Sprzedawca proszony jest o podanie danych bankowych, dzięki którym przestępcy czyszczą konto” - opisuje Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej.

W taki sposób pieniądze straciła ostatnio młoda mieszkanka tego miasta, która zgłosiła, że z jej konta ktoś wypłacił 7600 zł. Cyberprzestępcy, manipulując informacją o potencjalnym problemie przy opłacie transakcji, uzyskali dane umożliwiające im zalogowanie się do bankowości elektronicznej 26-latki i wypłaty z jej konta pieniędzy.

„Nie ma tygodnia, aby rudzka policja nie otrzymała zawiadomienia o tego typu próbach lub oszustwach tego rodzaju” - podkreślają policjanci i apelują, by zawsze weryfikować kto jest nadawcą wiadomości. Nie należy nigdzie wpisywać numeru swojej karty płatniczej i - pod żadnym pozorem - podawać loginu, a tym bardziej ujawniać hasła do konta bankowego.

„Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie instaluj aplikacji na prośbę rozmówcy, mających pomóc w rozwiązaniu problemu. Gdy kupujący proponuje ci wpłatę na kartę, stanowczo odmów, serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe mają sprawdzone bezpieczne formy zapłaty za kupowany towar i rozliczenia się ze sprzedającym” - podkreślają policjanci.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy