- Odszedł pierwszy pasterz wspólnoty Kościoła gliwickiego, swoją siłą oddziaływania dalej będzie nam przewodniczył - powiedział bp Jan Kopiec w kazaniu pogrzebowym.
W katedrze gliwickiej odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Jana Wieczorka, zmarłego 13 września - w 88. roku życia, 65. roku kapłaństwa i 42. roku posługi biskupiej. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Adrian Galbas SAC, metropolita katowicki. Koncelebrowało liczne grono arcybiskupów, biskupów i kapłanów, na czele z kard. Stanisławem Dziwiszem i obecnym biskupem gliwickim Sławomirem Oderem.
Liturgii pogrzebowej przewodniczył abp Adrian Galbas. Henryk Przondziono /Foto GośćPierwszy biskup gliwicki został pochowany w krypcie kościoła katedralnego po lewej stronie prezbiterium.
- Kamień węgielny, położony 31 lat temu, został dziś na trwałe umocowany w krypcie naszej katedry. Od tego momentu będziemy już zdecydowanie patrzyli na mocne fundamenty, na których my teraz możemy budować, a po nas ci, którzy nas zastąpią. Bo odszedł pierwszy pasterz wspólnoty Kościoła gliwickiego i swoją siłą oddziaływania, nawet już po ostatnim oddechu na tej ziemi, będzie nam przewodniczył – powiedział w kazaniu biskup gliwicki senior Jan Kopiec.
Bp gliwicki senior Jan Kopiec. Henryk Przondziono /Foto GośćPrzypomniał życiorys i dokonania bp. Jana Wieczorka w tworzeniu od podstaw diecezji gliwickiej, wszystkich struktur potrzebnych do jej funkcjonowania, który „zamknął swe 88-letnie życie, wraz z zawartym w nim poczuciem odpowiedzialności, z bagażem wysiłków, podejmowanych prac, trosk, radości, ale i ciężarów, zwłaszcza cierpienia w ostatnim odcinku swojego życia”.
- Jestem przekonany, że przyglądając się temu zamkniętemu już życiu naszego drogiego następcy Apostołów dostrzegamy, ile było w nim spraw, które najlepiej zna Ojciec nasz w niebie. A my dopiero z pokorą zobowiązani jesteśmy do odnajdywania doświadczanego dobra, jakie stało się udziałem tylu ludzkich dróg - powiedział bp Kopiec
Wspominał spotkania z nim i rozmowy, zwłaszcza dotyczące historii Śląska, szczególnie opolskiego - jego mieszkańców i Kościoła na tej ziemi. A także wspólną modlitwę wdzięczności razem z pozostałymi gliwickimi biskupami w Wiśniczu z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich 1 lipca br.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Przed rozpoczęciem liturgii list kondolencyjny premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Natomiast po Komunii świętej odczytany został telegram kondolencyjny papieża Franciszka. List abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, odczytał bp Artur Miziński. Zostały w nim podkreślone m.in. zasługi śp. bp. Jana dla Kościoła w Polsce. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił on funkcję wiceprzewodniczącego Komisji ds. Budownictwa Kościelnego, a także członka Komisji Rewizyjnej oraz Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturalnego.
Ks. infułat Konrad Kołodziej przemówił w imieniu wspólnoty diecezjalnej. Henryk Przondziono /Foto GośćW imieniu kolegów kursowych śp. bp. Jana głos zabrał ks. prałat Werner Szygulla, a w imieniu wspólnoty diecezjalnej ks. infułat Konrad Kołodziej, który wprowadzał przed laty bp. Wieczorka do katedry gliwickiej.
Słowo ks. infułata Konrada Kołodzieja:
W imieniu wszystkich biskupów metropolii górnośląskiej przemówił abp Adrian Galbas, który zaznaczył, że chociaż zaledwie kilkakrotnie spotkał osobiście bp. Wieczorka, był pod wrażeniem jego serdeczności i prostoty.
- Wiele słyszałem o tym, z jaką gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki, najpierw w Opolu, a potem w Gliwicach, z jaką umiejętnością i starannością przystąpił do organizowania nowej diecezji gliwickiej i jak mu zależało na zbudowaniu tu prawdziwej wspólnoty. Jego zawołanie biskupie „servire populo” nie było frazesem i czczą gadaniną, ale programem życia, który wypełniał konsekwentnie i dobrze - podkreślił. - Dziękuję razem z wami za dobro widoczne i za niewidoczne. Za to wszystko, co jest pięknym owocem jego ziemskiej codzienności, jego modlitwy, cierpienia i pracy; owocem, który długo jeszcze będzie odżywiał lokalny Kościół i Kościół w ogóle - dodał.
Słowo abp. Adriana Galbasa:
Trumna z ciałem pierwszego biskupa gliwickiego została w procesji odprowadzona do krypty katedry, gdzie nastąpił liturgiczny obrzęd ostatniego pożegnania, któremu przewodniczył abp Adrian Galbas.
W katedrze wystawiona została księga kondolencyjna. Ofiary zebrane podczas Mszy pogrzebowej zostaną przeznaczone na Ośrodek Rehabilitacyjny w Rusinowicach.
Pochówek w krypcie kościoła katedralnego. Henryk Przondziono /Foto Gość