W nocnej pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Pokornej poszło około 180 młodych ludzi.
Wyruszyli o północy spod gliwickiej katedry, a rano dotarli do Rud. Tematem tegorocznej drogi były słowa: "Światło ukazuje się po ciemności" (Hi 17, 12). Uczestnicy podczas nabożeństwa zapisywali na kartkach sytuacje i sprawy, które stanowią dla nich takie ciemności i na koniec drogi złożyli je w kaplicy przed obrazem Matki Bożej Pokornej.
- To Matka pełna łaski, ale też pełna przyjęcia całej rzeczywistość takiej, jaka ona jest. My też przyjęliśmy tę noc, przyjmujemy to, że nieraz jest ciemno w naszym życiu, że potrzebujemy przejść pewną drogę, żeby spotkać na niej Boga. Dziękuję za wasze serce do tego, żeby iść za Nim, żeby szukać odpowiedzi na różne pytania - powiedział ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Ojciec Tomasz Maniura OMI, dyrektor Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku, organizator wypraw rowerowych NINIWA Team i Festiwalu Życia, w kazaniu pytał uczestników pielgrzymki, jakie uczucia im towarzyszyły, kiedy pokonywali drogę w ciemnościach.
Przed obrazem Matki Bożej Pokornej. Mira Fiutak /Foto GośćSam opowiadał, jak podczas ostatniej wyprawy rowerowej do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży, ze względu na upały, często wyruszali w drogę o 3 nad ranem.
- Kiedy jechaliśmy po ciemku czułem lęk, niepewność, bo w wioskach, które nie są dobrze oświetlone, niewiele widać. Boję się wtedy, żeby coś się nie stało na drodze. I w tym świecie, w którym żyjemy, też tracimy poczucie pewności - zauważył.
Dodał, że taką pewność w życiu i wierze można mieć wtedy, kiedy pozna się wartość swojego życia, które jest w rękach Boga. - Zewnętrznie będą różne trudności, ktoś nas chce oszukać, manipulować nami, powie, że nie ma Boga, ale my będziemy mieć tę pewność w sobie, kiedy odkryjemy, że On nas kocha. Wtedy nawet żyjąc w ciemnościach tego świata, kiedy nam mówią, że wszystko jest względne, nie ma nic trwałego, nie zwątpimy w Boga, w drugiego człowieka, w sens naszego życia - powiedział oblat.
Na zakończenie ks. Marcin Paś przedstawił propozycje Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Pełni Życia”. Najbliższym dużym wydarzeniem będzie Forum Młodych, które odbędzie się 25 listopada w gliwickiej katedrze i Centrum Edukacyjnym im . Jana Pawła II, w przeddzień Światowego Dnia Młodzieży świętowanego w uroczystość Chrystusa Króla. Spotkanie będzie przygotowaniem do niego i wspólnym czasem pytania o swoje życie, o wiarę i własną tożsamość.