W Gliwicach w niedzielę odbył się powakacyjny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Posługę pary diecezjalnej Domowego Kościoła przyjęli Barbara i Witold Markowie, a diecezjalnym moderatorem ruchu został ogłoszony ks. Michał Chmiel, wikary parafii Trójcy Świętej w Bytomiu.
Centralnym punktem kilkugodzinnego spotkania była Eucharystia w katedrze, której przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, a koncelebrowali księża moderatorzy ruchu. Rozważając treść przeznaczonych na niedzielę czytań, biskup mówił o dojrzewaniu w wierze i zmaganiach z tym związanych.
- Każdy, kto wybiera drogę posłuszeństwa Panu Bogu, może przeżywać wewnętrzną walkę. Prorok Jeremiasz, żyjący na przełomie VII i VI wieku przed Chrystusem, mówi nam o ogniu, który w nim płonie. To może być ogień miłości, to wewnętrzne odczucie miłości Boga i niemożliwość opuszczenia Go. Jeremiasz jest potrzebny Bogu, aby głosić narodowi wybranemu to „biada”, aby głosić nieszczęście, które on ściąga na siebie, będąc niewiernym Bogu - mówił bp Iwanecki.
- Ile trzeba wewnętrznej siły, samozaparcia, aby przypominać tym, wśród których żyjemy, że trzeba zmienić drogę swojego postępowania, że trzeba zawrócić z drogi zapomnienia o Bogu, z drogi życia tak, jakby Boga nie było. Z drogi zapomnienia i miłości do Boga i nienawiści do Niego czy do ludzi. To nie jest łatwe - zaznaczył biskup.
- Na początku nowego roku szkolnego, w pierwszą niedzielę po wakacjach, tu, od Boga otrzymujemy imperatyw, wezwanie do znoszenia cierpienia i krzyża, do ponoszenia ofiary w swoim ciele. Jednak nie wolno nam zapomnieć, że ta postawa, ta droga prowadzi nas do bliskości z miłością. Bóg jest miłością! Ta droga prowadzi nas do bliskości z Bogiem. Taka droga, postawa, pozwala nam znaleźć prawdziwe, trwałe szczęście, nie chwilową radość, szybko przemijającą. Nie znajdzie człowiek Boga na drogach hołubienia światu, ubóstwienia świata! Świat jest wezwaniem. Świat jest darem, ale nie jest Bogiem. Świat nie jest tym, dla którego mamy wszystko poświęcić, to Bóg jest tym, dla którego warto wszystko poświęcić. Możemy złożyć ofiarę. I tak jak składamy, za chwilę również tutaj, na ołtarzu, najdoskonalszą ofiarę miłości naszego Pana Jezusa Chrystusa, tak na tym, „pojemnym” ołtarzu możemy położyć, wszyscy, nasze życie. Złożyć ofiarę z naszych rozterek i wątpliwości, z naszych wewnętrznych walk - zachęcił.
Homilia bp. Andrzeja Iwaneckiego:
W trakcie liturgii miało miejsce przyjęcie nowych członków do Domowego Kościoła (rodzinnej gałęzi ruchu) i przekazanie posługi nowym parom rejonowym.
Bp Andrzej Iwanecki wręczył dekret Barbarze i Witoldowi Markom, nowej parze diecezjalnej Domowego Kościoła. Klaudia Cwołek /Foto GośćDekret biskupa otrzymała nowa para diecezjalna Barbara i Witold Markowie z Tarnowskich Gór. Z Ruchem Światło-Życie związani są od oazy młodzieżowej. Niedawno świętowali 30-lecie małżeństwa i prawie tyle samo należą do Domowego Kościoła. Mieszkają w Reptach Śląskich, mają piątkę dzieci i dwoje wnuków.
Nowym moderatorem Ruchu Światło-Życie ogłoszony został ks. Michał Chmiel, wikary z parafii Trójcy Świętej w Bytomiu. To młody ksiądz, wyświęcony w 2019 roku, zaangażowany w ruch oazowy i duszpasterstwo młodzieży, od września 2021 roku moderator Diecezjalnej Diakoni Liturgicznej. Dziękując wielu osobom, przedstawił swoją wizję ruchu, chciałby, żeby był domem.
- Dom to miejsce, w którym nie chodzi o mury, ale o relacje. Nie o przełożeństwo, kierowanie, władzę, ale o podejmowanie troski i odpowiedzialności. Dom to miejsce, od którego mamy prawo oczekiwać miłości, bliskości, troski, bezpieczeństwa. Dom to nie przestrzeń budowana, ale współtworzona. Nie zarządzana, ale dźwigana i otaczana troską przez tych, którzy w tym domu żyją. Tego, moi drodzy, chciałbym sobie i wam życzyć, byśmy z Ruchu Światło-Życie ciągle współtworzyli taki właśnie dom. Oparty na wierze, na wzajemnej miłości, na zaufaniu, na poczuciu odpowiedzialności. Abyśmy się czuli domownikami. O takim ruchu marzę! O takiej wspólnocie, która będzie domem dla młodych, dla rodzin, dla tych wszystkich, którzy szukają Bożej prawdy, Bożej miłości! I do tego chciałbym was dzisiaj zaprosić - do współtworzenia domu. Każdego z was z osobna proszę - odnówmy swoje zaangażowanie tam, gdzie jesteśmy. Z nową gorliwością przyjmijmy to, co zostało nam dane i powierzone. A ze swojej strony chcę powiedzieć tylko tyle: Chcę być z wami, dla was, jak tylko najlepiej potrafię. Pragnę służyć! Proszę was gorąco o modlitwę i wsparcie - powiedział.
Ks. Marek Olekszyk, moderator diecezjalny Domowego Kościoła i ks. Michał Chmiel, nowy moderator całego Ruchu Światło-Życie. Klaudia Cwołek /Foto GośćWrześniowy dzień wspólnoty to także moment podsumowań i dzielenia się doświadczeniem wiary w minionym czasie. Podczas wakacji w rekolekcjach oazy dziecięcej i młodzieżowej, organizowanej przez diecezję gliwicką, uczestniczyło 111 osób i ponad dwudziestu animatorów, a w rekolekcjach Domowego Kościoła ponad 250 osób, nie licząc dzieci.