Nowy numer 17/2024 Archiwum

Statuetki św. Kamila rozdane

Wyróżnienia św. Kamila w tym roku trafiły do społeczniczki, przedsiębiorcy i lekarzy.

Statuetki patrona Zabrza wręczane są osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Podczas wczorajszej gali w Teatrze Nowym odebrały je osoby zajmujące się działalnością społeczną, gospodarką i przedsiębiorczością oraz medycyną, w tym wsparciem dla kardiologów z Ukrainy.

Laureatką wyróżnienia została Helena Budzanowska, która od 22 lat działa społecznie na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz seniorów. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Amazonek w Zabrzu, a także pomysłodawczynią i współtwórcą forum zrzeszającego 25 podmiotów, które zajmują się wspieraniem osób niepełnosprawnych, chorych i ich rodzin.

Jan Chojnacki, przedsiębiorca, laureat nagrody „Zabrzańska Atena” w dziedzinie gospodarki i przedsiębiorczości oraz nagrody Fundacji „Serce za serce” został uhonorowany za udział w akcjach charytatywnych, życiu kulturalnym, oświatowym, społecznym oraz za podejmowanie inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

Docenieni zostali także medycy. Dr n. med. Jacek Piegza za zaangażowanie i pomoc lekarzom z Ukrainy, którzy mogli rozwijać swoje zdolności medyczne w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przez wiele lat współpracował z ukraińskimi kardiologami, a po wybuchu wojny zainicjował szkolenia dla nich w zabrzańskiej placówce, z których w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy skorzystało ponad 50 osób. Dr Piegza ułożył program merytoryczny szkolenia, a także organizuje cały pobyt lekarzy w Polsce, zdobywając na to środki finansowe.

Nagrodzony został również zespół lekarski oddziału kardiochirurgii, transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci Śląskiego Centrum Chorób Serca, który tworzą: Szymon Pawlak, Joanna Śliwka, Marcin Garbacz i Monika Żurek. Lekarze wykonują operacje najtrudniejszych przypadków kardiochirurgicznych u pacjentów od urodzenia do 18. roku życia. Rocznie to około 250 takich operacji. W 2022 roku przeprowadzili 13 przeszczepów serca u dzieci, to najwięcej w dotychczasowej historii SCCS. Podczas pandemii oddział nie przerwał działalności i zajmował się pacjentami po przeszczepieniu serca oraz leczonych przy użyciu mechanicznego wspomagania krążenia, również z infekcją Covid-19.

W tym roku zespół nawiązał współpracę ze specjalistami z oddziału kardiochirurgii dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie, aby mali pacjenci, którzy oczekują na operację w Szwajcarii mogli być operowani w Polsce. Dzięki nawiązanej współpracy zabiegi wykonywane są w ramach refundacji NFZ.

Wyróżnienie im. św. Kamila zostało ustanowione przez Radę Miasta w 2001 roku.  Do tej pory uhonorowano nim ponad 70 osób i instytucji działających na rzecz Zabrza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy