Ponad 40 muzyków kościelnych z diecezji gliwickiej i opolskiej zgromadziło się na rekolekcjach w sanktuarium św. Rity w Głębinowie.
To czas „ściągnięcia na ziemię tych, którzy na co dzień znajdują się u góry, pełniąc służbę przy kontuarze organowym”, jak mówił ks. Piotr Kierpal, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji opolskiej, który w tym roku prowadził rekolekcje. W ciągu trzech dni duchowej formacji, od 3 do 5 lipca, organiści uczestniczyli w liturgiach, nabożeństwach i konferencjach, mieli także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu w niezwykłej atmosferze sanktuarium św. Rity nad urokliwym Jeziorem Nyskim.
U benedyktynów w Biskupowie
Przez dwa dni Eucharystii z udziałem uczestników rekolekcji przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała, który w Głębinowie spędzał swój urlop. Nie zabrakło także radosnych chwil przeżywania wspólnoty podczas pogodnych wieczorów.
Tradycyjnie, w drugim dniu rekolekcji, muzycy kościelni udali się na pielgrzymkę, tym razem do klasztoru benedyktynów w pobliskim Biskupowie, które jest jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie duchowi synowie św. Benedykta pielęgnują regułę swojego założyciela, opartą na dewizie „Ora et labora” – „Módl się i pracuj”. Po klasztorze uczestników oprowadził brat Jakub OSB, opowiadając o charyzmacie i codziennym życiu mnichów, a w pobliskim kościele parafialnym modlono się liturgią godzin i wspólnym śpiewem.
Czas rekolekcji to także formacja muzyczna, której efektem było wielogłosowe wykonanie kilku śpiewów podczas liturgii rekolekcyjnej. Próby chóru złożonego z rekolektantów prowadzili ks. Adam Kozak, duszpasterz muzyków kościelnych diecezji gliwickiej, i Aleksandra Redziak z miejscowej parafii.
Codzienna posługa w parafiach
Punktem kulminacyjnym czasu rekolekcji była Msza św. w środowe południe, sprawowana w sanktuarium św. Rity pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Waldemara Musioła, który w homilii najpierw wyraził wdzięczność organistom za codzienną posługę w parafiach. Wskazał także na trzy istotne przymioty, którymi powinien cechować się muzyk kościelny: osobistą, głęboką więź z Bogiem, miłość do wspólnoty Kościoła i świadomość ewangelizowania ludzi swoją pracą muzyczną. Biskup życzył muzykom, by z liturgii czerpali siły do pięknego życia.
Po Mszy wybrzmiały podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie rekolekcji, a także gratulacje i życzenia dla jednej z uczestniczek pani Marii Gąsior, która kilka dni temu obchodziła 60. rocznicę posługi organistowskiej w parafii Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej. Na zakończenie ks. Adam Kozak zaprosił na przyszłoroczne rekolekcje dla muzyków kościelnych, które odbędą się w pierwszych dniach lipca w Rudach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się