W kaplicy Domu Nadziei pod wezwaniem Matki Boskiej z La Salette oraz Świętego Józefa w Gliwicach-Łabędach dziesięciu pacjentów przyjęło sakrament bierzmowania z rąk Dariusza Kałuży MSF, biskupa diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei.
Kandydatów do sakramentu bierzmowania przygotowywał dyrektor ośrodka ks. Bogdan Peć, który tak jak biskup należy do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
- Bierzmowanie po angielsku to "confirmation", czyli potwierdzenie. Duch Święty dzisiaj podpisze, zapieczętuje, że jesteś dzieckiem Bożym - mówił w kazaniu bp Kałuża. Odnosząc się do odczytanego fragmentu Listu św. Pawła Apostoł do Koryntian: "O, gdybyście mogli znieść trochę szaleństwa z mojej strony!" (2 Kor 11,1), powiedział że "chrześcijaństwo jest szaleństwem!".
- Najgorsza jest obojętność. Możesz przeżyć życie tak, że nikt nie zauważy, że "jakoś się przesmyknę", ale dzisiaj, zwłaszcza dzisiaj, jest potrzeba tego szaleństwa w byciu chrześcijaninem. Widzę to, kiedy po latach wracam z Papui do Polski, Europy. To bierzmowanie dzisiaj, ten sakrament, jest po to, żeby was umocnić w tym Bożym szaleństwie - mówił. - Mogę was zapewnić o jednym, że będziecie mieli pomoc Ducha Świętego. On nie działa jak czarodziejska różdżka, nie zmieni was od razu, bo apostołowie po Zesłaniu Ducha Świętego też przechodzili różne trudności, mieli wiele pytań, ale jeśli otworzycie się na działanie Ducha Świętego, On da wam te dary, których najbardziej potrzebujecie. Mówimy, że przyjmujemy Ducha Świętego, ale jest zupełnie odwrotnie, to On przyjmuje nas. Życzę wam, byście te siedem darów Ducha Świętego wykorzystali na tyle, na ile pozwolicie Duchowi zadziałać, na tyle na ile Jego będziecie potrzebować - powiedział biskup.
Bp Dariusz Kałuża MSF udziela sakramentu bierzmowania pacjentowi ośrodka. Fundacja Dom NadzieiW wydarzeniu uczestniczyli podopieczni i pracownicy Fundacji „Dom Nadziei”, a także rodzice oraz bliscy osób przyjmujących sakrament.
- Bierzmowanie jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Ci młodzi ludzie sami podjęli decyzję o tym, że chcą rozpocząć proces terapii uzależnień. Jednocześnie pragną, by ich nowe życie było dobre i zbudowane na solidnym fundamencie wiary. Taka postawa napawa dumą ich rodziców i najbliższych, a także pracowników Fundacji. Wierzymy, że Duch Święty zstępujący w sakramencie bierzmowania na pacjentów ośrodka obdarzy ich hojnie swoimi darami, umocni w wierze i da odwagę do trzeźwego życia i dawania świadectwa o Bogu. Otrzymany sakrament będzie też znakiem Bożej obecności w życiu każdej z tych osób, źródłem nadziei i siły w ich drodze do zdrowia i odzyskania wolności - mówi przedstawiciel ośrodka.
W podziękowaniu za udzielenie sakramentu młodzież podarowała biskupowi własnoręcznie zrobioną owieczkę.
W podziękowaniu za udzielenie sakramentu młodzież podarowała biskupowi własnoręcznie zrobioną owieczkę. Fundacja Dom NadzieiFundacja "Dom Nadziei" w Gliwicach-Łabędach to stacjonarny i całodobowy ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży oraz poradnia profilaktyki i terapii uzależnień, które oferują pomoc osobom w wieku od 15 do 21 lat.