- Chrześcijaństwo nie jest pieśnią przeszłości - mówił bp Sławomir Oder podczas liturgii, w której trakcie konsekrował nowy ołtarz, pobłogosławi chrzcielnicę i zainaugurował ambonę, wręczając lekcjonarz ze słowem Bożym przedstawicielom parafii.
Przypomniał, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia Kościoła i powiedział, że poświęcając nowy ołtarz, prosimy Boga, żeby był on zawsze stołem świątecznym dla wszystkich, którzy zostali zaproszeni przez Chrystusa na Jego ucztę. - Ołtarz jest więc miejscem, z którego czerpiemy życie, czerpiemy radość życia! Jest on bowiem znakiem obecności Chrystusa - mówił bp Oder.
Oświetlenie ołtarza. Klaudia Cwołek /Foto GośćNawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii wg św. Jana (J 12,31-36a), powiedział, że Chrystus pragnie napełnić nas światłością. - Trwać w światłości to znaczy podejmować walkę z naszymi słabościami, nie poddawać się zwątpieniom, nie ulegać zaślepieniu i nie poddawać się fascynacji przemijającymi ideami, sprzecznymi z nauką Chrystusa. Światłość oświeca drogę. Chrystus jest drogą. Jego styl życia i działania jest drogą pełnej realizacji naszego życia, naszego człowieczeństwa - zauważył. Podkreślił, że łaska, jaką jest możliwość gromadzenia się przy ołtarzu Pańskim, jest darem, który zobowiązuje nas, abyśmy żyli bardziej po chrześcijańsku.
Homilia bp. Sławomira Odera:
Podziękowanie proboszcza ks. Roberta Czornika. Klaudia Cwołek /Foto GośćRozbudowaną liturgię poświęcenia ołtarza wyjaśniał ks. Krzysztof Konieczny, ceremoniarz diecezjalny. Zaznaczył, że to jeden z najbardziej uroczystych obrzędów. Rozpoczął się po homilii i składał się z siedmiu kolejnych etapów, którymi były: śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, złożenie w ołtarzu relikwii błogosławionych misjonarzy męczenników franciszkanów Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, modlitwa poświęcenia ołtarza, namaszczenie mensy ołtarza olejem Krzyżma Świętego, okadzenie ołtarza, nakrycie ołtarza obrusem, przystrojenie go kwiatami, świecami i krzyżem oraz oświetlenie.
Ołtarz, ambonkę i chrzcielnicę zaprojektował prof. Jan Rabiej, a wykonała firma Marmur-Dulemba z Kobielic. Zostały one sfinansowane m.in. z daru jubileuszowego na 25-lecie kapłaństwa księdza proboszcza w 2020 r. i sukcesywnych ofiar parafian.