W sanktuarium Matki Bożej Pokornej odbyła się pielgrzymka rodzin i związanych z nimi wspólnot diecezji gliwickiej.
Tematem wiodącym było hasło „Rodzina drogą wiary”. Zebranych tradycyjnie przywitał proboszcz parafii i kustosz sanktuarium ks. Sebastian Śliwiński, który podkreślił wartość troski o życie rodzinne i o skarb wiary, przekazywanej przez pokolenia.
- Zawierzmy siebie, zawierzmy wszystkie rodziny całej naszej diecezji, całej naszej wspólnoty, bo modlitwa to wielki dar miłości - mówił, zachęcając do prośby o wstawiennictwo Matki Bożej Pokornej.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Przybyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach. Koncelebrował m.in. ks. Michał Zurzycki, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Ks. Tomasz Przybyła podczas homilii. Klaudia Cwołek /Foto GośćKs. Przybyła rozważanie oparł na przeznaczonych na dzisiejszy dzień czytaniach biblijnych. Fragment Ewangelii św. Jana dotyczył przesłania Pana Jezusa z Wieczernika, ze spotkania krótko przed Jego męką. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w takich chwilach mówi się rzeczy najistotniejsze i najważniejsze. I Pan Jezus mówił o Ojcu i Jego miłości, chciał pokazać, jaki jest Bóg. Zaznaczył, że jedną z najważniejszych rzeczy w życiu duchowym, w życiu każdego człowieka jest to, jaki nosimy w sobie obraz Boga. Poznać prawdziwy obraz Boga - na tym polega życie wieczne, które nie oznacza wyłącznie życia po śmierci, ale także nową jakość życia tutaj, na ziemi.
- Obraz Boga to jest takie centrum osoby. Według tego obrazu budujemy nasze więzi, budujemy nasze rozumienie świata, własnego życia, życia innych osób. Jeśli ten obraz jest poprawny, to w sposób spokojny, dobry, życiodajny budujemy nasze relacje. Jaki obraz Boga, taki jest świat, który stwarzam wokół siebie - wyjaśniał. Ten obraz ma także wpływ na naszą modlitwę czy decyzje.
Przestrzegł też przed straszeniem dzieci Bogiem, bo nawet jeżeli na lekcji religii słyszą potem o miłosierdziu, to w głębi serca pozostaje jakaś niepewność. A najprostszym i dostępnym każdemu sposobem oczyszczania niewłaściwego obrazu Boga jest Jego słowo.
- Bo kiedy słuchamy słowa Bożego, słuchamy tego słowa, którym Pan Bóg stwarzał świat, którym uzdrawiał ludzi, którym wypędzał złe duchy. To jest słowo pełne mocy, słowo, które może nas stwarzać na nowo - podkreślił.
Homilia ks. Tomasza Przybyły:
Spotkanie w ogrodzie sanktuarium. Klaudia Cwołek /Foto GośćDoroczną pielgrzymkę współtworzyły wspólnoty i ruchy zrzeszające małżeństwa i rodziny, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej oraz duszpasterstwo rodzin. Obecni byli członkowie Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, Domowego Kościoła, Ruchu Szensztackiego, Spotkań Małżeńskich i Wspólnoty Emmanuel.
Po Eucharystii odbyło się spotkanie w ogrodzie z poczęstunkiem i atrakcjami dla dzieci. Później w auli Starego Opactwa ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, specjalista z zakresu etyki moralnej, zwłaszcza bioetyki, wygłosił wykład pt. „Małżeństwo - wspólna droga, która staje się celem”.