Biskupa polowego, duszpasterza emigracji i drugiego redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” uczczono w 90. rocznicę jego sakry.
Pochodzący ze Strzybnika k. Raciborza abp Józef Feliks Gawlina (1892–1964) 19 marca 1933 r. otrzymał sakrę biskupią i został biskupem polowym Wojska Polskiego. Tę rocznicę świętowano w niedzielę 19 marca w Raciborzu.
Mszy św. w kościele farnym przewodniczył abp senior Damian Zimoń. – Miał oczy otwarte na cały świat. Hasłem abp. Gawliny były słowa: „Turris fortissimo – Nomen Domini” (Wieżą obronną jest Imię Pana). Zawarł w nich nadzieję na ostateczne zwycięstwo Boga w historii świata – mówił w homilii. Arcybiskup Gawlina był świadkiem i towarzyszem tułaczki polskich żołnierzy na różnych polach walki i marszrut II wojny światowej oraz polskich uchodźców i emigrantów także po jej zakończeniu. Wystarczy powiedzieć, że po wojnie odwiedził 300 obozów, w których przebywali polscy uchodźcy i emigranci. W 1949 r. został mianowany opiekunem duchowym emigracji polskiej na całym świecie. Był także drugim redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego” (1924–1927), a ponieważ wykazał na tym polu talent, prymas Polski kard. Hlond zlecił mu zorganizowanie w Warszawie Katolickiej Agencji Prasowej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się