– Pan Bóg wyposażył nas w różnorakie dary, talenty i charyzmaty. One nie są tylko dla nas, ale służą budowaniu wspólnoty, służą innym – powiedział bp Andrzej Iwanecki.
Uroczystość z okazji wspomnienia św. Cecylii rozpoczęła się nieszporami w kościele św. Alberta Wielkiego w Gliwicach. Święto muzyków kościelnych połączone było z wręczeniem dyplomów tegorocznym absolwentom diecezjalnego ośrodka, który w ubiegłym roku obchodził 25-lecie działalności.
Biskup Andrzej Iwanecki, który przewodniczył liturgii, podkreślił, że w rozwijaniu talentów muzycznych potrzeba czasu i wysiłku zarówno uczniów, jak i nauczycieli. – To powinno rodzić w nas pokorę. Ważne jest, abyśmy widzieli Kościół jako wspólnotę, w której mamy swoje miejsce, jesteśmy kochani i chciani, której możemy coś dać. Ważne jest też, aby wspierać innych, uczyć tych, którzy są u początku drogi. To ode mnie zależy, jak wspólnota Kościoła będzie się rozwijać i jak nasza wspólna modlitwa, nasz wkład muzyczny w tę modlitwę będzie się przyczyniał do oddawania chwały Panu Bogu – powiedział. Śpiew nieszporów poprowadził ks. Adam Kozak, diecezjalny moderator Sekcji Muzyki Kościelnej gliwickiej kurii.
W drugiej części spotkania, którą poprowadziła dr Mariola Brzoska, dyrektor diecezjalnego ośrodka kształcącego muzyków kościelnych, wykład nt. „Trzy chorały – muzyczny testament Césara Francka” wygłosił Bartłomiej Barwinek z Akademii Muzycznej w Katowicach (Katedra Kompozycji i Teorii Muzyki). W tym roku, 10 grudnia, obchodzona jest 200. rocznica urodzin tego wielkiego kompozytora i organisty, którego zbiór „Trzech chorałów” był ostatnim napisanym przez niego cyklem utworów organowych. Następnie nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej odebrali nauczyciele gliwickiego ośrodka kształcącego muzyków kościelnych.
Rozdane zostały też dyplomy tegorocznym absolwentom. SMK ukończyło troje słuchaczy, a dwuletnie studium podyplomowe – dwóch muzyków. Natomiast w czerwcu dyplomy odebrało trzech absolwentów DSM II stopnia. Studium Muzyki Kościelnej od początku jego istnienia, czyli od 1996 roku, ukończyły 124 osoby, a Diecezjalną Szkołę Muzyczną II stopnia (wcześniej Organistowską), która działa od 2002 roku – 53 osoby.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się