Uroczystości w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej w Lublińcu-Kokotku przewodniczył bp Jan Kopiec.
Parafia w Kokotku to jedna z najmniejszych parafii w diecezji gliwickiej, licząca około 300 osób. Jednak jest tutaj dużo piękna – mówił we wstępie do uroczystości o. proboszcz Piotr Bednarski OMI. Zgromadzonym przedstawił najważniejsze fakty z jego historii.
Początki parafii sięgają drugiej wojny światowej, kiedy 26 grudnia 1940 roku w zaadoptowanych do celów liturgicznych pomieszczeniach sali restauracyjnej została odprawiona pierwsza Msza św. przez ks. Henryka Schmidta. Miejsce to zostało po raz pierwszy poświęcone przez ks. prałata Franciszka Woźnicę w 1942 roku. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto starania o budowę kościoła. Zebrano materiały budowlane, jednak lata stalinowskie nie sprzyjały budownictwu sakralnemu. W 1960 roku ks. Bolesław Kopiec został organizatorem budowy kościoła, a w Niedzielę Palmową 10 kwietnia 1960 roku odprawił pierwszą Mszę św. w tymczasowej kaplicy. 16 maja 1980 roku erygowano w Kokotku samodzielną parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej.
Msza z poświęceniem kościoła i ołtarza. Jan ManiuraWstęp proboszcza o. Piotra Bednarskiego OMI:
Bp Jan Kopiec w homilii nawiązał m.in: do słów z Listu do Koryntian „Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus".
– Potrzeba nam tego stwierdzenia i tej świadomości, żeby nie sądzić, że wszystko czynimy z własnej mądrości i przemyśleń, ale że pokornie wypełniamy wolę Pana. Każdy z nas doskonale rozumie, że fundament jest podstawą, a jeśli będzie zły to spowoduje to ruinę i będzie obrazem klęski. Pomimo, że jest to dom wzniesiony ludzkimi rękami, to dotykamy tajemnicy Boga Wszechmogącego.
Homilia bp. Jana Kopca:
Bp Jan Kopiec namaszcza ołtarz olejem Krzyżma Świętego. Jan ManiuraPo odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych i modlitwie poświęcenia kościoła bp Kopiec namaścił ołtarz i ściany olejem Krzyżma Świętego. Kolejnym momentem było okadzenie ołtarza i wszystkich zgromadzonych oraz odświętne ubranie ołtarza. Zostały również zapalone świece od Paschału oraz światła.
Na zakończenie wszyscy odśpiewali dziękczynne Te Deum, a następnie przedstawiciele parafii podziękowali biskupowi, obecnemu prowincjałowi oblatów o. Pawłowi Zającowi OMI oraz wieloletniemu proboszczowi w Kokotku ks. Ludwikowi Koniecznemu.
Kokotek, choć jest niewielką parafią, znany jest z działającego tutaj Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA, z którego propozycji korzystają młodzi z różnych stron diecezji, regionu i kraju.