Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ryszard Mozgol: Święto Niepodległości świętujmy według naszego temperamentu

- Cieszę się, że nikt nie próbuje określić, jaki jest jedyny słuszny sposób świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Róbmy to w zależności od naszego temperamentu - mówił o zbliżającym się święcie Ryszard Mozgol - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Katowice.

Ryszard Mozgol: Święto Niepodległości świętujmy według naszego temperamentu
Radio eM

- Kto ma taką potrzebę niech świętuje publicznie i gromadnie - na capsztykach, manifestacjach, marszach czy poprzez udział w Mszy świętej bądź w nabożeństwach za Ojczyznę. Natomiast to świętowanie może być w prosty sposób: skupmy się na tym co wydarzyło się już ponad 100 lat temu. Można odwiedzić groby osób zasłużonych, niekoniecznie związanych z 1918 rokiem, ale z walką o polskość Górnego Śląska. To chociażby grób Wojciecha Korfantego czy kapitana Roberta Oszka; zachęcam do tego - mówił Gość Radia eM i wyliczył szereg propozycji Instytutu Pamięci Narodowej, które można znaleźć na stronie katowice.ipn.gov.pl.

Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przypomniał, że z samą datą świętowania były "pewne kłopoty" już po odzyskaniu niepodległości. - Wielcy politycy tamtego okresu; główne siły polityczne starały się to święto ustawiać według swoich własnych ideologicznych założeń i lokowano daty w różnych miesiącach: od października aż po styczeń i w różnych latach, od 1916 do 1918 roku - zauważył historyk.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy