Bp Jan Kopiec poświęcił kościół św. Józefa Robotnika w Bytomiu-Stroszku.
Uroczystość rozpoczęła się w półmroku panującym w kościele. Rozświetlony został dopiero po modlitwie poświęcenia oraz namaszczeniu olejem krzyżma krzyży na jego ścianach i ołtarza, w którym umieszczone zostały relikwie świętych męczenników: Diodory, Klemencji, Aurelii i Tymoteusza.
Proboszcz parafii św. Józefa w Bytomiu ks. Rafał Sierla przypomniał historię pierwszego kościoła w Dąbrowie Miejskiej, który służył wiernym przez ponad 80 lat. W związku ze zmianami demograficznymi, migracyjnymi i poważnymi szkodami górniczymi, podjęto decyzję o budowie nowej świątyni, w innym miejscu, a stara została wyburzona.
Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 2008 roku, a zakończono ją w grudniu 2016 roku. Na uroczystości obecni byli jego projektanci i wykonawcy, ofiarodawcy oraz ci, którzy na różny sposób przez lata wspierali to dzieło.
Kazanie bp. Jana Kopca:
W kazaniu bp Jan Kopiec nawiązał do historii Narodu Wybranego i jego tęsknoty za świątynią. - Mimo wszystkich niewierności, jakich się dopuszczał, świątynia była miejscem oparcia, prawdziwego fundamentu. To przejął Kościół, który ten fundament widział w Jezusie Chrystusie. Najpierw, w czasach prześladowań, to były małe domy modlitwy. Potem przyszły czasy lepsze wspaniałych bazylik, katedr, kościołów, które ubogacają nasze krajobrazy - przypomniał.
- Jako parafia i jako diecezja możemy dziś cieszyć się tym nowym wzmocnieniem, bo każdy kościół na terenie diecezji to jest wspólne nasze bogactwo - powiedział biskup, dziękując za determinację w budowie świątyni.
Nawiązał do niezwykłej historii parafii. - Ten kościół i ta dzisiejsza data to jest jakby dalszy ciąg tego, co się zaczęło w 1928 roku, kiedy w Dąbrowie Miejskiej powstał kościół do niedawna jeszcze wam znany i bliski - przypomniał. Pierwsza świątynia została poświęcona 21 października 1928 roku przez kard. Adolfa Bertrama. - Jesteście na fundamencie, który położony został już ponad 90 lat temu, a dzisiaj wy kontynuujecie to w nieco innym miejscu i w innym kształcie świątyni - dodał.
Nowy kościół parafii św. Józefa w Bytomiu. Mira Fiutak /Foto GośćNa zakończenie ks. Rafał Sierla dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego kościoła. Wśród nich wymienił pierwszego biskupa gliwickiego Jana Wieczorka, który podjął decyzję o jego budowie i powierzył mu to zadanie.
- Bryła tego kościoła i wystrój jego wnętrza stanowią kontynuację niespełna wiekowej historii parafii. W sposób bardzo harmonijny wyrażają podstawowe prawdy wiary, przybliżają nas do Boga - powiedział. Autorem projektu kościoła i wystroju jego wnętrza jest prof. Jan Rabiej. - Kończymy dzieło budowy, ale jednocześnie rozpoczynamy kolejne etapy drogi budowania więzi z Bogiem - podkreślił proboszcz.
Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do wspólnego świętowania w namiocie ustawionym w ogrodzie parafialnym. Można było też kupić książkę autorstwa ks. Damiana Dolnickiego przybliżającą historię parafii i starego kościoła św. Józefa.