Inauguracja nowego roku szkolno-katechetycznego. Bp Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w gliwickiej katedrze.
Katecheci spotkali się dzisiaj w Gliwicach najpierw na modlitwie w katedrze, a następnie w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II, gdzie omówione zostały najważniejsze sprawy na najbliższe miesiące.
Jak powiedział w katedrze bp Jan Kopiec, celem nauczania jest to, żeby „nie brakowało w społeczeństwie ludzi mądrych nie tylko zdobytą wiedzą, ale też mądrych swoim człowieczeństwem”.
Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec, obok ks. Adam Spałek i ks. Tadeusz Hryhorowicz z Sekcji Szkolno-Katechetycznej gliwickiej kurii. Mira Fiutak /Foto GośćObraz, jaki nakreślił - czyli sytuacja, w której funkcjonują dzisiaj katecheci, nauczyciele i wychowawcy - nie napawa optymizmem. - W wypowiedziach wielu biskupów słyszymy dzisiaj apel, abyśmy potraktowali ten nowy rok jako okazję do przełamywania tego, co nas męczy, krępuje, co powoduje, że wycofujemy się, nie potrafmy rozwinąć skrzydeł. Żebyśmy smutek z naszych twarzy zostawili poza szkołą, poza katechezą - powiedział biskup gliwicki.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Podkreślił, że zarówno w Kościele, jak i w państwie zauważa się atmosferę sporów, walki o swoje racje. - Nikt nie spodziewał się takiego naporu nauk, które kpią z Chrystusa, z tego, co się głosi w Kościele świętym. A i my sami w Kościele dajemy się ponieść sporom o pierwszeństwo, o własne racje i własne interesy - zauważył.
W drugiej części spotkania omówione zostały plany na rozpoczynający się rok szkolny. Ks. Adam Spałek poinformował, że reprezentowana przez niego Sekcja Szkolno-Katechetyczna gliwickiej kurii planuje różne reformy. Jedną z nich jest ścisła współpraca z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży.
- Jest to jak najbardziej uzasadnione i logiczne, żebyśmy razem pracowali i uzupełniali się. A wy jesteście tymi łącznikami pomiędzy sekcją a tym duszpasterstwem. Jesteście na pierwszej linii frontu, angażując się w proces dydaktyczny i wychowawczy młodzieży - zwrócił się do katechetów.
W związku z tym na inaugurację zaproszony został diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Marcin Paś, który omówił konkretne propozycje tej ściślejszej współpracy. - Chodzi o to, żebyśmy razem spróbowali zaprosić młodzież na różne wydarzenia. Macie bezpośredni kontakt z młodymi, macie z nimi bliższe relacje. A oni czasem potrzebują inspiracji, pójścia dalej, zobaczenia, że to jest dla nich - wyjaśniał.
Przedstawił kalendarz wydarzeń zaplanowanych przez DDM „Pełni życia” na najbliższy rok.
- To propozycje, gdzie młodzi ludzie mogą spotkać innych wierzących, bo to jest też dzisiaj problem. Chodzi o to, żeby zobaczyli, że nie są sami, że to nie jest tylko kilka osób w szkole. To są też propozycje, które pozwolą im doświadczyć relacji z Bogiem, czegoś głębszego - powiedział duszpasterz młodzieży.
Na koniec ks. Adam Spałek przedstawił konkretne zagadnienia katechetyczne, m.in. dotyczące przygotowania do bierzmowania, rezygnacji uczniów z lekcji religii oraz pilotażowej propozycji na ten rok, czyli katechezy uzupełniającej dla osób dorosłych, które nie uczęszczały na nią w pełnym zakresie w szkole.