Podczas uroczystości odpustowej w Bobrownikach Śląskich bp Jan Kopiec poświęcił kościół Przemienienia Pańskiego.
We wstępie do liturgii ks. Piotr Ciba, proboszcz parafii, przedstawił krótko historię budowy kościoła. Przypomniał kard. Georga Koppa, który 26 maja 1910 r. zarządził, że w gminie Bobrowniki Śląskie ma być wybudowany kościół. Natomiast 19 listopada 1911 r. świątynia została uroczyście poświęcona przez księdza dziekana Józefa Konietzko z Radzionkowa. Przypomniał również, że podczas ostatniego remontu, ponad 20 lat temu, w ścianach zostało zamontowanych 12 zacheuszek.
Ks. Piotr Ciba, proboszcz parafii. Jan Maniura /Foto GośćBiskup Kopiec w homilii nawiązał do biblijnej postaci Dawida, którego Bóg zapytał, czy zbuduje Mu dom na mieszkanie. - To tak, jakby Bóg się dopominał i jeszcze bardziej chciał z narodem wybranym być zjednoczony. Dzisiaj Bóg daje nam moc, aby na łamaniu chleba się spotykać i czerpać natchnienie ze słuchania słowa Bożego.
Zauważył, że Kościół na ziemiach śląskich od tysiąca lat wznosił świątynie oraz łączył ludzi z Bogiem. Podkreślił znaczenie pięknej praktyki, jaką jest poświęcanie świątyń tajemnicom wiary oraz świętym patronom.
- Dzisiaj, po 111 latach od budowy, nastała chwila podsumowania wszystkich etapów tego kościoła. Dzisiaj wszystkim pokoleniom, które w tej świątyni się gromadziły, z serca dziękuję - mówił w kazaniu.
Po homilii odbyły się obrzędy konsekracji ołtarza i ścian całej świątyni. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych biskup odmówił modlitwę poświęcenia kościoła, po której namaścił ołtarz i ściany w miejscach, gdzie znajduje się 12 zacheuszek, olejem Krzyżma Świętego. Kolejnym momentem było okadzenie ołtarza i wszystkich zgromadzonych.
Namaszczenie zacheuszek. Jan Maniura /Foto GośćNastępie ołtarz został odświętnie ubrany w obrus, świece oraz krzyż ołtarzowy i przygotowany do sprawowania Eucharystii. Zostały również zapalone świece oraz światła, które rozjaśniły wnętrze, pozostające do tej pory w półmroku.
Na zakończenie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła oraz zostało odśpiewane dziękczynne "Te Deum".