Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Katowice. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka walczy z otyłością u najmłodszych

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trwa walka z otyłością u najmłodszych. Choroba ta coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku, za czym idzie zwiększone zainteresowanie metodami, które są pomocne w leczeniu otyłości.

Psycholodzy, dietetycy, endokrynolodzy, a także chirurdzy. Takie grono specjalistów pracuje w Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Katowicka placówka dba o to, aby jak najwcześniej reagować na nadmierny wzrost wagi u najmłodszych. Jest też jednym z dwóch szpitali w Polsce, gdzie wykonuje się u dzieci zabieg zmniejszenia żołądka. - Mówi chirurg Dominika Krakowczyk:

Pacjent po operacji przez kilka tygodni może przyjmować jedynie płyny, później dopiero zaczyna spożywać pokarmy stałe. Dzięki zabiegowi można schudnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów, jednak najważniejsza jest późniejsza współpraca z dietetykiem, aby tę wagę utrzymywać.

Powołana w Katowickim szpitalu poradnia leczy nie tylko otyłości dzieci i młodzieży, ale także stara się walczyć z występującymi przy tej chorobie powikłaniami. - Mówi endokrynolog, Aneta Gawlik:

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka prowadzi jeden z dwóch w Polsce ośrodków wykonujących u dzieci operację zmniejszenia żołądka. Do tej pory w Szpitalu wykonano 25 takich zabiegów.

 

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy