Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zmarł ks. Helmut Porada

Przez wiele lat był ojcem duchownym kleryków i młodych kapłanów. Był zainspirowany duchowością św. Karola de Foucauld i zainicjował na Śląsku pierwszą wspólnotę kapłańską Jezus Caritas.

W niedzielę 17 lipca do wieczności odszedł ks. prałat Helmut Andrzej Porada. Miał 91 lat. 

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę 23 lipca o 11.00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Po Mszy św. pogrzeb odbędzie się na cmentarzu Jerozolimskim w Nysie.

Ks. Helmut Porada urodził 13 grudnia 1930 roku. Pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gogolinie. W 1951 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1956 roku w Opolu z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Jako neoprezbiter przez trzy lata był wikariuszem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu. Następnie w latach 1959-1962 był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach.

W latach 1962-1976 był proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny w Karłowicach Wielkich, w dekanacie otmuchowskim.

W 1976 r. został mianowany przez bp. Franciszka Jopa ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie.

Zainicjował w diecezji opolskiej kapłańskie fraternie Jezus Caritas, zainspirowane duchowością Nazaretu i życiem św. Karola de Foucauld.

Od 1996 r. był ojcem duchownym także młodych kapłanów.

W 1998 roku zamieszkał w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Opolu i nadal udzielał się jako spowiednik w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.

Jest autorem 7 zbiorów zapisków, medytacji, refleksji, wydanych nakładem Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża w Opolu: "Zapiski pielgrzyma", "Narzućmy sobie ciszę", "Od tęsknoty do tęsknoty", "Śpiewajmy razem Panu", "Radośnie czekając", "Moja katedra" i "Ostatni zapis".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy