- Z pewnością święty Kamil, którego uroczystość dzisiaj obchodzimy w naszym mieście, był człowiekiem o wielkim sercu – mówił w Zabrzu bp Andrzej Iwanecki.
Tegoroczny odpust ku czci św. Kamila, patrona zakonu, parafii, chorych, służby zdrowia, opiekujących się potrzebującymi i miasta w Zabrzu zbiegł się z świętowaniem jubileuszu 100. rocznicy nadania praw miejskich.
Eucharystii w niedzielę 17 lipca w kościele kamilianów przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, związany z tym miejscem od wielu lat poprzez rodzinę i lata, gdy był proboszczem w parafii św. Franciszka w Zabrzu.
Kazanie rozpoczął od refleksji o tym, czym jest miasto, podkreślając m.in., że to nie tylko wspólnota mieszkańców określonego terytorium, ale również historia, religia kultura i nauka, plany, przestrzeń pracy i odpoczynku, zwrócenie uwagi na sąsiada bliższego i dalszego, który jest moim bliźnim i z którym dzielimy codzienność.
Uczestnicy Sumy odpustowej. Klaudia Cwołek /Foto Gość- Jubileusz stulecia naszego miasta Zabrza motywuje nas do takiej właśnie postawy, abyśmy pamiętali o fundamencie, który leży u podstaw budowania naszego dziś – zaznaczył bp Iwanecki. Podzielił się też swoimi wrażeniami z niedawnej wizyty w Rzymie, gdzie nawiedził miejsce spoczynku św. Kamila – trumnę z zachowanym ciałem w habicie z czerwonym krzyżem.
- Z pewnością święty Kamil, którego uroczystość dzisiaj obchodzimy w naszym mieście, był człowiekiem o wielkim sercu. Doświadczony przez życie, doświadczony przez cierpienie, doświadczony przez chorobę, umiał i chciał pomagać wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali. Jego pobożność, jego poświęcenie, jego zaangażowanie tak bardzo zajaśniało, że pociągnęło także inne osoby, które chciały odczytać Boże powołanie do miłości, okazywanej chorym i potrzebującym - zaznaczył.
Nawiązując do wręczanych co roku Wyróżnień im. św. Kamila i długiej listy laureatów, powiedział, że świadczy to najpierw o tym, jakie wartości liczą się dla nas, a także jak „wielki jest wachlarz możliwości naśladowania ducha patrona naszego miasta..”.
Kazanie bp. Andrzeja Iwaneckiego:
W procesji eucharystycznej niesione są także obraz i relikwie św. Kamila. Klaudia Cwołek /Foto GośćNiedzielne świętowanie w kościele kamilianów poprzedziło triduum modlitewne. W Sumie odpustowej razem z kamilianami i parafianami uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, laureaci Wyróżnienia im. św. Kamila i osoby związane z posługą kamiliańską i dziełami pomocy chorym i potrzebującym.