W gliwickiej katedrze świętowano uroczystość patronów diecezji oraz jubileusze 65-lecia i 50-lecia kapłaństwa.
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, patronów diecezji gliwickiej i parafii katedralnej, jest również okazją do świętowania ważnych jubileuszy kapłaństwa. W tym roku wśród jubilatów był biskup gliwicki Jan Kopiec, który obchodzi 50. rocznicę święceń kapłańskich.
Razem z nim swoje jubileusze świętowali też ks. infułat Paweł Pyrchała, wieloletni proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu, który przeżywa 65-lecie kapłaństwa oraz ks. Stefan Balcarek, emerytowany proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kochanowicach i ks. prałat Franciszek Balion, emerytowany proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Świętego i św. Katarzyny w Rusinowicach, a zarazem wieloletni dyrektor tamtejszego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła, którzy obchodzą 50. rocznicę święceń prezbiteratu.
Wieczornej Mszy św. w gliwickiej katedrze przewodniczył bp Jan Kopiec, a wśród koncelebrujących był bp Andrzej Iwanecki. - Stają przed nami te dwa ważne filary Kościoła świętego, którzy są gigantami wiary - powiedział biskup gliwicki.
Razem z bp. Janem Kopcem jubileusze kapłaństwa świętowali ks. infułat Paweł Pyrchała, ks. Stefan Balcarek, i ks. prałat Franciszek Balion. Mira Fiutak /Foto GośćPrzypomniał, że święci Piotr i Paweł pochodzili z różnych środowisk, mieli różne doświadczenia życiowe, a spotkali się na jednej drodze dzięki Jezusowi. - Doświadczyli wyjątkowego egzaminu z miłości, który opierał się o głęboką wiarę. Nagrodą było piękne życie z punktu widzenia głoszenia Boga, ale jeden i drugi zakończył je śmiercią męczeńską, jednego i drugiego społeczność na tamtym etapie nie zaakceptowała. Dzisiaj po wiekach na nich budujemy cały gmach zaufania i posłuszeństwa Bogu - zauważył.
Nakreślił niełatwą sytuację, w której obecnie Kościół realizuje swoją misję. - Obserwujemy przecież to, co już Jan Paweł II nazywał cichą apostazją. Postawę budowanego dystansu do Boga. Łamie się wszystkie przykazania, nie mówiąc już o szyderstwach, bluźnierstwach kierowanych w stronę prawd wiary i ludzi, którzy za Chrystusem poszli. To musi napawać nie tyle strachem czy przerażeniem, co smutkiem, że miłość nie została rozpoznana - powiedział.
Kazanie bp. Jana Kopca:
Podkreślił, że jubileusze kapłańskie są też docenieniem wejścia na tę wymagającą drogę powołania, którą ks. Pyrchała idzie już od 65 lat. Wspominał też, że z ks. Balcarkiem i ks. Balionem, znają się od jej początku, kiedy jeszcze jako klerycy, razem byli w wojsku, odbywając tę przymusową służbę w Bartoszycach razem z ks. Jerzym Popiełuszką.
- Jubileusz uczy, daje jeszcze bardziej dojrzałe spojrzenie. Ważne jest, żebyśmy umieli odczytać je właściwie. To, z czym tutaj dzisiaj jesteśmy przy ołtarzu, to tylko pełne pokory powiedzenie Panu Bogu: „dziękujemy” - zauważył.
Podziękowanie i życzenia bp. Andrzeja Iwaneckiego:
Na zakończenie Mszy św. podziękowania jubilatom i życzenia złożył bp Andrzej Iwanecki. – Życzymy, abyście czuli obecność Pana Boga każdego dnia. On was kocha i nadal was potrzebuje. Już na innym poziomie możecie wspierać Kościół święty swoim świadectwem życia, swoją modlitwą i, jeśli zdrowe jeszcze pozwoli, udzielając świętych sakramentów. Życzymy pokoju w sercu, siły ducha i głębokiej nadziei, że Pan Bóg, który wszystko o nas wie i bardzo nas kocha, przygotowuje dla nas piękną nagrodę - powiedział do jubilatów.