W parafii jezuickiej w Bytomiu rozpoczął się Tydzień ze św. Ignacym Loyolą związany z peregrynacją jego relikwii i ikony.
Powoli dobiega końca, rozpoczęty w maju ubiegłego roku, Jubileuszowy Rok Ignacjański. Ogłoszony z okazji dwóch ważnych rocznic - 500 lat od nawrócenia św. Ignacego i 400 lat od jego kanonizacji.
- To dla nas kulminacyjny moment Roku Jubileuszowego. W tym tygodniu będzie więcej możliwości, żeby św. Ignacego poznać i może głębiej odkryć - powiedział o. Mirosław Bożek SJ, proboszcz parafii jezuickiej w Bytomiu.
W kazaniu przybliżył symbolikę ikony świętego, odnosząc się do trzymanej przez niego księgi i napisu „Ad maiorem Dei gloriam” (Na większą chwałę Bożą).
- Chodzi o to, żeby dzisiaj przeżyć ten dzień choć drobinę lepiej niż wczoraj. A jutrzejszy odrobinę lepiej niż dzisiejszy. Św. Ignacy chce, żebyśmy mieli pragnienie wzrastania w Bogu. To jego zawołanie jest zaproszeniem do życia przykazaniem miłości, do odpowiadania na miłość Boga całym sobą - podkreślił jezuita.
Nie oznacza to jakiegoś ideału trudnego do osiągnięcia. - Odpowiedzią na dar Bożej miłości jest dać swoje wszystko. Miłować wszystkim tym, co mam dzisiaj, a zarazem mieć pragnienie, żeby ta moja codzienna odpowiedź była coraz bardziej na Bożą chwałę - dodał.
Po Mszy św. o. Jakub Kołacz SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM, wygłosił konferencję, w której przybliżył postać św. Ignacego poprzez jego listy. A napisał ich blisko 7 tysięcy, prawie wszystkie w ciągu ostatnich 16 lat swojego życia.
- Nie przedstawiają nam jego drogi duchowej. W listach widzimy Ignacego, który jest już dojrzały, na wysokim poziomie życia duchowego - podkreślił jezuita
Dodał, że bardzo długo nie były one tłumaczone na język polski. W roku 1968 roku o. Mieczysław Bednarz SJ przełożył 20 z nich, a dopiero w 2017 roku nakładem WAM ukazały się „Listy wybrane”, które zawierają już 177 pozycji.