Ceniony kapłan i wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa spoczął na koszęcińskim cmentarzu.
Rodzina, parafianie i kapłani pożegnali w Koszęcinie śp. ks. prałata Tadeusza Fryca, wieloletniego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zmarł 3 kwietnia w wieku 89 lat.
Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Jan Kopiec wraz z pierwszym biskupem gliwickim Janem Wieczorkiem i biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej Adamem Wodarczykiem.
Zmarłego kapłana żegnali przedstawiciele parafii, dekanatu, gminy, powiatu oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który swoją siedzibę ma w Koszęcinie i którego ks. Fryc był wieloletnim przyjacielem. Artyści zespołu zadbali też o wyjątkową oprawę muzyczną pogrzebowej liturgii.
- Długie, prawie 90-letnie życie śp. ks. prałata Tadeusza kieruje nas ku pogłębieniu naszej wiedzy, ale nade wszystko naszego związku z Chrystusem - podkreślił w kazaniu bp Kopiec.
- Każda droga, która prowadzi do Chrystusa - a tak staramy się te drogi wyznaczać - prowadzi do spotkania po drugiej stronie czasu w szczęściu i w ogromnej łasce za doznane miłosierdzie - mówił biskup. - To miłosierdzie Boże niech nadal wyznacza nasze pragnienia, bo ks. Tadeusz już do szczęścia doszedł. My musimy być wpatrzeni w niego i z niego też czerpać siłę i moc, by także Chrystusa spotkać - zakończył.
Bp Jan Kopiec - homilia.Ksiądz prałat Tadeusz Fryc urodził się 31 sierpnia 1932 r. w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 7 września 1955 r. w Katowicach.
Był wikarym w parafiach Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich-Kamieniu i św. Wojciecha w Radzionkowie. W latach 1961-1968 pełnił funkcję ekonoma Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Od 1968 do 2006 roku był proboszczem parafii NSPJ w Koszęcinie, gdzie mieszkał także po przejściu na emeryturę. W ostatnich latach zamieszkiwał w domu dla emerytowanych księży w Wiśniczach.
Był zaangażowany m.in. w Ruch Światło-Życie i ruch abstynencki. W latach 1992-2013 był diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości. W 2013 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spoczął na cmentarzu w Koszęcinie.
Pochówek na cmentarzu w Koszęcinie. Szymon Zmarlicki /Foto Gość