Nowy numer 17/2024 Archiwum

Park w Rudach przejdzie odnowę

Piękny, olbrzymi park w stylu angielskim w Rudach niedaleko Rybnika przez ostatnie 77 lat nie był poddawany zabiegom ogrodniczym na dużą skalę. Teraz ma przejść wielką odnowę.

Wspaniały park w Rudach, wsi leżącej na północ od Rybnika, przejdzie prace rewaloryzacyjne. Rozciąga się on na powierzchni aż 95 hektarów. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku jako ogród w stylu angielskim. Do zakończenia II wojny światowej był bardzo zadbany dzięki pracy ogrodników, zatrudnionych przez książąt raciborskich.

W 1945 roku przyszli jednak Sowieci, którzy - już po przejściu frontu - spalili pałac w Rudach. W kolejnych latach parkowe rośliny były poddawane zabiegom pielęgnacyjnym tylko w ograniczonym zakresie. W efekcie, choć wielki park wciąż robił wrażenie swoim pięknem, to jednak stopniowo dziczał.

Dzisiaj masowo przyjeżdżają tu na weekendowe spacery czy jazdę na rowerach mieszkańcy Rybnika, a także Gliwic i innych śląskich miast. Park Krajobrazowy "Cyterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" prowadzi tu także dla całych klas szkolnych lekcje na świeżym powietrzu - "Eko-podchody", "Międzynarodowy dzień roślin", "Święto drzewa", "Dzień krajobrazu" i  wiele innych. "Pogarszający się stan drzewostanu parkowego może stwarzać jednak zagrożenia dla zdrowia i życia przebywających tam osób" - informuje rzecznik marszałka województwa śląskiego.

Z tego powodu na prawie 10 hektarów parku zostaną wykonane zabiegi konserwacyjne na drzewach. Konserwacji zostanie poddana też kaplica parkowa i obiekty małej architektury, a także stawy cieki wodne płynące przez to miejsce. Ścieżki i chodniki zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wstępna faza projektu, czyli opracowanie dokumentacji projektowej i przygotowanie prac rewaloryzacyjnych, zostanie przeprowadzona już w 2022 roku. Będzie kosztowała 200 tys. zł. Połowę tej kwoty przekaże Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, a połowę diecezja gliwicka, do której należy odbudowany pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy