W serii „Z dziejów kultury chrześcijańskiej na Śląsku”, wydawanej przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, ukazała się pozycja szczególnie ważna dla dokumentacji historii Zabrza.
Autorem publikacji pt. „Ofiary działań wojennych i polegli żołnierze w Zabrzu w 1945 r.” jest ks. dr hab. Piotr Górecki, profesor UO, który do współpracy zaprosił kilku innych znawców i pasjonatów tematu. „Kiedy w 2007 r. zamieszkałem jako rezydent w parafii św. Andrzeja w Zabrzu, spotkałem wiele osób, które przez całe swoje życie dźwigały brzemię tragicznych wydarzeń nieszczęsnych lat młodości, w których dane im było żyć. Żyjąc w nowym – naszym zdaniem – lepszym świecie, osoby te dzieliły się swoimi wspomnieniami i niejako prosiły, aby nie zapomnieć o, może najbardziej bolesnym, wycinku dziejów Górnego Śląska, w tym także dziejów ich rodzinnego Zabrza” – pisze we wstępie ks. Górecki.
Książka składa się z czterech części. Pierwsza to „Konteksty”, przedstawiająca działania zbrojne w Zabrzu (Hindenburgu – niem.) i okolicy w 1945 roku oraz zabrzańskie parafie w okresie II wojny światowej. Kolejne dwie części poświęcone są ofiarom z terenu Zabrza oraz dzisiejszych jego dzielnic północnych i południowych. Czwarta część to opis zabrzańskich miejsc pochówków żołnierzy polskich i radzieckich. W aneksie zamieszony został m.in. wykład ks. Oscara Golombka, proboszcza parafii św. Andrzeja w Zabrzu w latach 1934–1945, który wygłosił w 1965 roku do Ślązaków po wojnie zmuszonych poszukiwać nowego domu i których los sam podzielił. Mówił wtedy: „Istotą historii są przemiany. Jednak zmiana nie może nigdy wypaść z ręki Stwórcy. Dlatego rozumny człowiek winien w swoim umyśle wytworzyć podwójny wniosek końcowy. W dniach szczęścia i zwycięstwa nie stać się zarozumiałym i nieumiarkowanym, nie podważać praw Bożych i prawa godności człowieka. Nie można myśleć, że będzie się zawsze grać pierwszą rolę. A w dniach nieszczęścia i porażki – nie załamać się i nie zwątpić, ale ufać!”. Współautorami książki są Werner Czakai, wieloletni nauczyciel, pasjonat historii i społecznik, Zbigniew Gołasz, historyk i autor publikacji, prof. Joachim Kozioł, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Tragedii Śląskiej 1945, Bartłomiej Warzecha, historyk i ks. Marcin Wojtczak, pasjonat historii.
Na okładce umieszczono fotografię rzeźby Piety z Zabrza-Biskupic na tle przedwojennej mapy miasta. Pieta znajduje się na lewo od głównego wejścia do kościoła Wniebowzięcia NMP i w zamiarze fundatora miała m.in. upamiętniać poległych mieszkańców Biskupic w czasie I wojny światowej. „W moim odczuciu stanowi ona także symbol zabrzańskiej tragedii 1945 r. W osobie Jezusa Chrystusa Maryja trzyma na swoim łonie wszystkie wspomniane w monografii ofiary tamtych dramatycznych wydarzeń. »Niech odpoczywają w pokoju!«” – napisał ks. Górecki. Książkę można nabyć m.in. w zabrzańskich parafiach św. Andrzeja i św. Józefa. Do roku przewidziana jest jej publikacja w repozytorium cyfrowym Uniwersytetu Opolskiego.
Ks. Piotr Górecki, Ofiary działań wojennych i polegli żołnierze w Zabrzu w 1945 r., Zabrze – Opole 2021.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się