– Serce moje jest pełne wdzięczności dla Boga, że ten charyzmat św. Teresy Benedykty od Krzyża dzisiaj dochodzi do głosu – mówił podczas uroczystości biskup gliwicki Jan Kopiec.
Kościół św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein w Lublińcu-Steblowie, który od 8 grudnia jest diecezjalnym sanktuarium, to pierwsza na świecie świątynia pod wezwaniem świętej karmelitanki. Została poświęcona przez ówczesnego biskupa katowickiego Damiana Zimonia na kilka miesięcy przed utworzeniem diecezji gliwickiej. Dokładnie w 30. rocznicę poświęcenia, 8 grudnia br., biskup gliwicki podniósł ją do godności sanktuarium, potwierdzając tym samym znaczenie rozwijającego się tutaj kultu św. Edyty Stein, która jest patronką Lublińca, miasta, gdzie żyli jej krewni i dokąd chętnie przyjeżdżała. Spośród wielu dzieł i znaków pamięci o jej obecności najważniejszym pozostaje świątynia w Steblowie.
Dar dla Kościoła
Eucharystii w uroczystość ustanowienia sanktuarium przewodniczył bp Jan Kopiec, a wśród koncelebrujących byli biskup senior Jan Wieczorek oraz ks. prałat Antoni Zając i ks. Rafał Grunert – emerytowany i obecny proboszcz parafii – a także kapłani diecezjalni i zakonni. – Sanktuarium to miejsce święte, naznaczone szczególną łaskawością Boga, gdzie dzieją się cuda, zwłaszcza te wewnętrzne – nawrócenia, przebaczenia, wzmacniania swoich sił (…). Sanktuarium to miejsce namysłu nad sobą, nad światem, nad naszymi możliwościami. I ten dar chcemy dać tutejszemu Kościołowi – powiedział biskup gliwicki. Przekazał także pozdrowienia od abp. Damiana Zimonia, który nie mógł przybyć na uroczystość. Ksiądz Rafał Grunert w słowie wprowadzającym zaznaczył, że z modlącymi się w Steblowie duchowo łączą się benedyktyni z Betlejem, bonifratrzy z Nazaretu oraz proboszcz parafii w Bad Bergzabern, gdzie Edyta Stein przyjęła chrzest. Przypomniał jej związki z Lublińcem, beatyfikację w 1987 roku w Kolonii, kanonizację w 1998 w Rzymie i nadanie patronatu miastu w 2008 roku. – Dzisiaj kolejna odsłona, kolejna część tej drogi św. Teresy Benedykty od Krzyża. Owszem, dla całego Kościoła, dla Europy, ale także – może przede wszystkim – dla nas, żyjących tu, w tych miejscach, które także jej były tak bliskie – dodał.
Patronka duchowego wzrostu
W kazaniu bp Jan Kopiec przybliżył drogę duchową Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, zestawiając ją ze wzorem Najświętszej Maryi Panny. – W pierwszym rzędzie emanuje z niej heroiczny poziom duchowego rozwoju, do czego na pewno przyczynił się pielęgnowany przez nią rytm rozmowy z Bogiem, z niewidzialnym Panem, którego jej serce wyczuwało, ale też i poszukiwało – mówił biskup. Zwrócił uwagę na jej żydowskie korzenie i związek z narodem wybranym, i przedstawił jej duchowe zmagania – od buntu, przez ateizm, aż do przyjęcia chrztu i wstąpienia do zakonu karmelitańskiego. – Decyzja o wyniesieniu kościoła tutaj, w Steblowie, do rangi sanktuarium to realizacja mojego pragnienia i także moje przynaglenie, by nie zmarnować danej nam możliwości wzrastania duchowego, w czym przewodzić nam będzie święta, która także tu, w Lublińcu, czerpała potrzebne inspiracje – mówił.
Kazanie zakończył modlitwą do patronki nowego sanktuarium. – Niech to będzie miejsce – św. Tereso Benedykto, na twój wzór – wznoszenia głębokiej, ufnej modlitwy oraz podejmowania wysiłku duchowego, prowadzącego do subtelnego kształtowania swego wnętrza. Dziękujemy tobie, św. Tereso Benedykto, za pozostawienie nam wzoru i ideału na tej drodze. Pragniemy zwracać się odtąd przez twoje wstawiennictwo jako do patronki poszukiwania właściwego i głębokiego sensu życia. Ta wielka prawda niech będzie tytułem tego sanktuarium – podkreślił biskup Kopiec. – Wiemy, że ty też przechodziłaś bardzo burzliwą drogę, aż dotarłaś do szczytu wewnętrznego pokoju, bo taki zagościł w tobie nawet w najdotkliwszym cierpieniu i dopełnił się w piecu krematoryjnym obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – dodał.
W ramach liturgii wszyscy zebrani odmówili także Akt zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła w Polsce św. Józefowi na zakończenie Roku Świętego Józefa. Przedstawiciele rady parafialnej dziękowali obecnym biskupom, a delegacja parafian – księżom proboszczom. W imieniu Towarzystwa im. Edyty Stein przemówił prezes lublinieckiego oddziału Sylwin Bechcicki, a z ramienia władz Lublińca, burmistrz Edward Maniura. – Jesteśmy przekonani, ufni, że będzie to miejsce pojednania, będzie to miejsce wybaczania, będzie to miejsce nadziei i miłości – powiedział. Na 2 stycznia planowana jest kolejna uroczystość z okazji 100. rocznicy chrztu Edyty Stein, a miesiąc później, 2 lutego – z okazji 100. rocznicy jej bierzmowania. W 9. dzień każdego miesiąca (na pamiątkę męczeńskiej śmierci 9 sierpnia 1942 roku) w sanktuarium odbywać się będą nabożeństwa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się