XX Sympozjum Tarnogórskie pt. "Człowiek a ideologie" rozpoczęło się Mszą św. w intencji ojczyzny w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Kopiec. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Męski im. Feliksa Nowowiejskiego z Rept Śląskich.
Temat „Człowiek a ideologie” był kontynuacją zeszłorocznego sympozjum pt. „Demokracja autentyczna czy totalitarna?”.
- Doszliśmy do przekonania, że dobrze by było jeszcze raz do tego nawiązać, bo mamy do czynienia z procesem pojawiania się coraz to nowych i coraz bardziej agresywnych mutacji ideologicznych - mówi Stanisław Kowolik, główny organizator wydarzenia. - A ponieważ to jest 20. sympozjum, więc zaproponowaliśmy temat, który jest także pewnym podsumowaniem naszych dwudziestoletnich zmagań. Chcieliśmy zestawić wizję człowieka wynikającą z jego natury, stworzonego na obraz i podobieństwo Boże, czyli wizję chrześcijańską z całym mnóstwem ideologicznych ujęć - mówi.
W tym roku główne obrady ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne zostały zorganizowane nie tak jak zwykle w ratuszu, ale w całości w Tarnogórskim Centrum Kultury.
O wykład wprowadzający poproszono ks. prof. Tadeusza Guza, który przedstawił temat „Chrześcijańska koncepcja człowieka jako osoby a jej totalna negacja w ideologii neomarksizmu”.
Kolejni prelegenci to: prof. Ewa Budzyńska – „Rodzina wobec wyzwań współczesności”, prof. Michał Gierycz - „Wizja człowieka w UE - wczoraj i dziś”, dr Andrzej Sznajder – „Księdza Franciszka Blachnickiego konfrontacje z ideologiami: nazistowską, komunistyczną i postmodernistyczną”, red. Grzegorz Górny - „Infiltracja Kościoła przez współczesne ideologie”.
Z przyczyn losowych nie dojechał prof. Grzegorz Kucharczyk, który miał przedstawić temat: „Człowiek wobec bezbożnych ideologii w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia”. Zostanie on przekazany w innej formie.
Druga część sympozjum odbędzie się w poniedziałek 25 października w Tarnogórskim Centrum Kultury. O 16.30 wykład pt. „Wolność jako obowiązek i zadanie” wygłosi red. Witold Gadowski.
Wykłady zaproszonych prelegentów ukażą się jak zwykle drukiem wiosną przyszłego roku, a już wkrótce relacja zamieszczona zostanie na kanale YouTube (Sympozjum Tarnogórskie).