Nowe stoły Ciała Pańskiego i słowa Bożego służą już Eucharystii w kościele na bytomskim Rozbarku.
W zabytkowej rozbarskiej świątyni pod wezwaniem św. Jacka, która w ostatnich latach przeszła generalną renowację zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz górnego i dolnego kościoła, w uroczystość jej patrona, 17 sierpnia, bp Andrzej Iwanecki konsekrował nowy ołtarz i złożył w nim relikwie świętych męczenników.
To zwieńczenie długotrwałego remontu kościoła. Podczas uroczystości została też zainaugurowana ambona.
Ołtarz swoim stylem nawiązuje do neoromańskiego wystroju świątyni. Po jego obu stronach znalazły się inskrypcje, których treści zostały tak dobrane, aby były związane z ofiarą Eucharystii i nie powtarzały się z napisami obecnymi już w innych miejscach kościoła. Od przodu wierni widzą pośrodku ołtarza płaskorzeźbę pelikana karmiącego młode. Z kolei od strony celebransa wyryty został krzyż jerozolimski.
– Z natury swej ołtarz jest poświęcony Bogu, gdyż Ofiarę eucharystyczną składa się tylko Bogu – zaznaczył biskup w homilii i zachęcał parafian, by – „obok chleba i wina, które stają się Chrystusem w Eucharystii” – składali na nim „swoje troski i ciężary życia”, bo – jak zauważył – jest wystarczająco duży, żeby pomieścił je wszystkie. Gabaryty ołtarza rzeczywiście są imponujące. Sama mensa, czyli kamienna płyta stanowiąca blat, ma wymiary 290 na 110 cm i waży ok. 1 tony.
Eucharystia miała wyjątkową oprawę. Elementy nakrycia ołtarza przyniosły dzieci w tradycyjnych rozbarskich strojach. Z kolei po Mszy chór wykonał prapremierę utworu „Te Deum”, skomponowanego przez Nikołaja Kostowa, organistę z parafii św. Jacka.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się