Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zabrze-Kończyce. Powstanie centrum zarządzania ruchem

Jedno z pięciu w Polsce centrów zarządzania ruchem powstanie na Śląsku, niedaleko skrzyżowania autostrad. Będzie zlokalizowane w zabrzańskiej dzielnicy Kończyce.

Centrum Zarządzania Ruchem powstanie tuż przy autostradzie A4, na terenie Obwodu Utrzymania Autostrady Zabrze-Kończyce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę centrum i całego systemu.

Ten system ma informować m.in. o warunkach ruchu i utrudnieniach i w razie potrzeby wyznaczać objazdy. Będzie mógł ostrzegać na przykład przed pojazdami poruszającymi się „pod prąd”. Może też wyznaczać optymalną prędkość czy informować o liczbie wolnych miejsc parkingowych w najbliższym Miejscu Obsługi Podróżnych.

Oprócz budowy centrum w Zabrzu-Kończycach, wzdłuż tras A1, A4, S1 i DK1 zostaną rozmieszczone urządzenia służące m.in. zarządzaniu ruchem i przekazywaniu aktualnych informacji kierowcom.

Znaków, na których będą wyświetlane informacje dla kierowców, ma być 240. W planach jest też rozmieszczenie 13 nadajników do informowania kierowców przez radia CB, 130 kamer do podglądu sytuacji na drogach, 19 stacji pogodowych do zbierania danych pogodowych i 13 stacji ciągłego liczenia pojazdów. Będzie też 330 innego typu urządzeń, które będą służyły do wykrywania na przykład korków czy pojazdów jadących pod prąd.

Centrum będzie też wyposażone aż w 27 zestawów urządzeń, które mają służyć do pomiaru czasu przejazdu samochodów, poruszających się na danym odcinku drogi.

- Jesteśmy na etapie rozpoczęcia procedury projektowej, pozyskania wszystkich niezbędnych decyzji. Budowa systemu rozpocznie się w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę, że w województwie śląskim mamy najwyższe natężenia ruchu, dla nas i dla innych służb pilnujących porządku na drogach, będzie to znakomite narzędzie, które w niebagatelny sposób pomoże kierowcom - poinformował 10 sierpnia na konferencji prasowej Marek Niełacny, p.o. dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA.

Budowany na Śląsku system będzie częścią systemu ogólnopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy